Kattints az EMKA blogra, az Erdélyi Magyarokért Közhasznú Alapítvány hivatalos blogjára!

Friss hírek és képes beszámolók akciónkról, aktuális eseményeinkről, leírások az általunk szervezett eseményekről és sok-sok egyéb érdekesség.

Az autonómia joga - mint emberi jog 


Régóta érlelődik bennem, hogy valami hiányosság van az emberi jogok terén, annak ellenére, hogy szinte mindenre kiterjedően nagyon jól le vannak fektetve azok a jogok, amelyek minden embert megilletnek.

Mégis, van egy olyan hiányosság, amit csak mi érthetünk meg, - mi akik olyan országban élünk vagy éltünk, ahol őshonos, történelmi nemzeti kisebbségként vagyunk/voltunk nyilvántartva. Ezt sajnos kevesen érthetik meg, Európa lakosságának csak kb. a 15% számít annak.

Az "Autonómia" blogban írtam már arról, hogy abban a tévhitben éltem, hogy az Európai Uniónak van egy jogilag megalapozott és kiforrott kisebbségvédelmi politikája. Aztán a szlovák nyelvtörvény kapcsán tett uniós megnyilatkozások ráébresztettek, hogy erről szó sincs. Az EU honlapján megtaláltam annak a tavalyi-, magyar képviselők által kezdeményezett EU parlamenti vitának a jegyzőkönyvét, amelyben Jacques Barrot úr, a Bizottság alelnöke kijelenti: "Az EU tehát nem rendelkezik hatáskörrel ahhoz, hogy – amint a kérdés sugallja – a kisebbségek védelmének és a felügyeleti eljárások kialakításának normáit lefektető általános jogszabályt alkosson."
Ez világos beszéd, lefordítva ez azt jelenti, hogy az EU nem foglalkozik-, és nem is akar foglalkozni sem az autonómia kérdésével, sem pedig egy egységes kisebbségvédelmi jogszabály megalkotásával, oldják meg az országok saját maguk.

Hadd kérdezzem meg csak így csendben: ha az EU képes volt olyan aprólékos és részletekbe menő jogszabályt kidolgozni, mint pl. a környezetvédelmi termékdíj (tudom, mert magam kellett megtervezzem és leprogramozzam a jogszabály alapján), akkor több millió ember problémája miért nem fontos az EU számára?

Tudni kell azt, hogy a lisszaboni szerződés most-, 2009 decemberében lépett hatályba, miután minden tagállam végre aláírta. Ennek van egy kötelező érvényű jogi melléklete (értsd azt, hogy minden tagállam be kell tartsa), az úgynevezett "EU Alapjogi Charta". Ez tulajdonképpen az ENSZ emberi jogok egyetemes nyilatkozatának egy kibővített-, módosított változata. Érdemes mindenkinek elolvasni, csatolva megtaláljátok, csupán néhány oldal.

Amikor végigolvastam, számomra egyértelművé vált, hogy
az autonómia joga és az önrendelkezési jog ugyanolyan emberi joga egy adott történelmi kisebbségnek (ez egy fontos jogi kifejezés), mint amelyek az "EU Alapjogi Charta"-ban vagy az "ENSZ Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatá"-ban le vannak fektetve (pl. a munkához, a szakszervezet alapításához, a sztrájkhoz való jog is benne van). Csakhogy, erről sajnos egy szó sincs benne.

És most jön a lényeg:

1). El kell érni azt, hogy a történelmi kisebbségek autonómiához való joga bekerüljön az EU Alapjogi Chartá-ba, hiszen bárki aki elolvassa azt, láthatja, hogy minden szempontból ott a helye. Ez a jog semmivel sem kisebb mint pl. a szakszervezet alapításához, vagy a spontán gyülekezéshez való jog, még akkor sem, ha csupán a történelmi kisebbségekről szól.
Bálint Máriával már értekeztünk arról az üzenőfalon, hogy ezt melyik európai bíróságon lehetne kezdeményezni, és elsőre úgy tűnik, hogy a strasszburgi bíróság lenne az illetékes.

2).
A lisszaboni szerződés ratifikálásával életbe lépett az "EU polgári kezdeményezésről" szóló törvény, amely tömören azt jelenti, hogy több EU-tagország állampolgárai kötelező érvénnyel kérhetik az EU parlamenttől, hogy foglalkozzanak-, alkossanak törvényt valamiről. Ennek feltételei a következők:
A). legalább 1 millió EU állampolgár kell javasolja, akik
B). több tagországból kell legyenek. A törvény viszont annyira friss, hogy még nem döntötték el, hogy hány tagország legyen a minimum.
Az A) pontot figyelembe véve, ha Székelyföldet, Magyarországot és Felvidéket számolom, lazán összejönne akár 4 millió EU-s állampolgár aláírása. De ez még mindig csak 3 tagország, tehát valószínűleg meg kell még keresni jónéhány kisebbséget, íreket, skótokat, baszkokat stb., hogy csatlakozzanak.

Tökéletesen meg vagyok arról győződve, hogy, ha végre az autonómia joga bekerül az emberi jogok közé, akkor a román, szlovák, szerb stb. politika lassan meg fogja érteni, hogy ez nem ellenük szól, sem a szeparatizmusról, sem pedig a gyűlöletkeltésről, hanem arról az emberi normáról, amely méltó az EU szelleméhez és felvilágosult országokban magától értetődő.

Röviden ennyi, lehet agyalni, vitatkozni. Egyébként nekem a 2-ik ponttal kapcsolatban van egy olyan jövőbeli vízióm, hogy az a szép magyarcímeres székely gyors, amely Csíksomlyóra vitte az embereket, egyszer majd befut a brüsszeli pályaudvarra egy-egy székely, magyar, felvidéki, ír, skót, katalán, baszk stb. küldöttséggel, akik átadják az EU parlamentnek azt a több millió aláírást, amely a különböző tagországokban gyűlt össze, hogy végre megszülethessen egy olyan törvény, amely minden tekintetben elősegíti  a lisszaboni szerződés I/2 és I/3-as cikkelyeiben megfogalmazott alapelvek érvényre jutását.

Megtekintések: 397

Mellékletek:

Válaszoljon erre

Válasz erre a beszélgetésre

Azt hiszem korábbi. Ezt a jelenséget magad is tapasztalhatod, csak körül kell nézni...
Ebből is látszik, hogy sebesebben kellene cselekedni, mert mindegyre kielőznek.
Kedves Mária és Csaba! A hagymakupolás honfoglalás veszélye már Kelet-Magyarországot is veszélyezteti .Itt Békés megyében, a román határ közelében a dinnyetermesztéséről ismert Medgyesegyházán mintegy harminc román nemzetiségű él. A kisebbségi önkormányzatuk területet igényelt a a frissiben városi rangot nyert település központjában az önkormányzattól, templomépítés céljából. Amint a sajtóból kiderült pályázni akartak a román államnál és ennek lett volna előfeltétele az építési telek megléte. Egyelőre tervük nem jött be. Történik mindez olyan körülmények között, hogy a meglévő református templomnak más funkciót kell találni, mert kifogytak a hívek.És a vidékre egyre több román ajkú telepszik le, Tervüket előbb utóbb megvalósítják a román állam hathatós támogatásával. A Gyula városában felállítandó magyargyűlölő Andrei Saguna görög-katolikus püspökük / '48-ban ő volt az erdélyi románság szellemi vezére / szobrának felállításáról sem mondtak le , csak egyelőre jegelik az ügyet.
Kedves Csaba ! A Minoritates Mundi videók is megtalálhatóak a Duna tv. honlapján
Kedves István!

Igazából, kiszálltam az egész témakörből. Ahol közel 4000 erdélyi magyarból még tíz embert sem érdekel a kérdés és még csak ennyien sem hajlandók elgondolkozni a minimum jogos követelésünkön, - azaz a területi autonómia kérdésén, ott valami nagyon nagy baj van. A legjobb esetben is az emberek többsége úgy gondolja, hogy ez a politikára és a pártokra tartozik, rosszabb esetben pedig egyszerűen nem is érdekli őket.
Röviden ennyi, minden jót.
Kedves Istvan

Nem szabad csukkedni mert az Autonomiai kerdes ugymind a kettos allampolgarsagi kerdes nem fogja elhagyni korunket addig amig nincs haladas .

Ahogy multkor is probaltam kifejezni de a level eltunt, miellott fel lettunk volna veve az EU ba nyiltan megvolt jelezve hogy az Autonomiai kerdes szerepel mint egy alapveto jog az emberi jogok alatt. A magyar allam tisztan kifejezte akkor, hogy ezt a jogot szorgalmazni fogja es minden tamogatasat megadja a Szekelyfoldieknek.

A Szekely tanacs nem adta fel a kerdest es lepeseket tett hogy legyen valami fajta haladas ebbe az ugyben. Errol szerintem mindenki tudomast is vett. Az RMDSZ akarhogyan is vonakodik azert megis tamogatja csak az idopontot vette kerdes ala.

Szamos Erdelyi es Magyar kepviseletunk van az EU ba es tudomasom szerint eddig mindnyajan felszolaltak es tamogattak keresunket.

Ahogy veszem eszre Kiraly Istvan baratunk mar is jelezte hogy a Roumanok probalkoznak egy "hagymakupolas honfoglalast " rendezni es csak harmincan vannak ott kelet magyarorszagon . A szekelyseg meghaladja az egymilliot szekelyfoldon es abszolut tobbseget elvez, tehat ezt mindenkinek tudomasul kell hogy vegyek meg az EU ban is .

Szanto Geza
Ne szállj ki, édös Komám!
Agyaljunk csak, hátha fel tudjuk oldani ezt a nagy bajt. Sok gátlás lehet ezzel kapcsolatban. A politikában nehéz úgy szólni, hogy ne nagyon tudjanak belekötni. Meg sokan kettős állampolgárok (na, iszen éppen ezért van beleszólási joguk), s zavartalanul szeretnék azt a kicsi időt eltölteni otthon. De ha sokan vagyunk, nem bírnak mindenki nyomába eredni, s amint mindenki le is írta ide: az autonómia jogos követelés, attól függetlenül, hogy a román kormánynak mi az álláspontja. A civilek eszközei pedig: élő fórumok, internetes fórumok, kiáltvány szerkesztése , aláírása, benyújtása mindnen lehető helyre. Támogató nyilatkozat az Erdélyi törekvések mellett. Ha pénzünk volna: Lobby iroda nyitása Brüsszelben, avagy lobbysta felbérlése, aki megkönnyíti a kapcsolatfelvételt, a már említett nemzeti kisebbségekkel. (Iroda fenntartása Brüsszelben nagyjából évi 550000 €,
lobbysták óradíja 500-2000 €)
Szerintem a DÉL-TIROLI AUTONÓMIA jó lenne mintának.
Kezdje mindenki tanulmányozni.
Kedves Mária!

Nem értem amit írsz, hogy "nem tudnak mindenki nyomába eredni". Nincs mitől félni, már nem élünk a kommunizmus ideje alatt, amit a témaindiítóban leírtam az nem valami illegális dolog, nem valamely állam-, vagy kormány megdöntését javasoltam, és nem határrevíziót, hanem az EU által garantált állampolgári jogoknak megfelelő civil kezdeményezésről van szó. A területi autonómia pedig önmagában is egy normális státusz a felvilágosult nyugat-európai országokban, tehát Felvidék, Székelyföld, Vajdaság területi autonómiája egyáltalán nem extra kívánság.

Ha a történelmi kisebbségek önrendelkezéshez és területi autonómiához való joga bekerülne az emberi jogok közé, ill. az EU Chartába, akkor sem Szlovákia, sem Románia nem érezné azt, hogy ők valami kiváltságot teljesítenének a magyarság felé, továbbá nem éreznék azt, hogy a magyarság szeparatizmusra, elszakadásra törekedne. Egyszerűen a normális, jogos státusz megadásáról van szó.
Meggyőződésem, hogy amikor a II vh. után megalkották az ENSZ Emberi Jogok Nyilatkozatát, akkor ez a tézis csak véletlenül maradt ki belőle.

Hogy mekkora a félelem bennük, azt jól mutatja a szlovák kormány napokban tett kirohanása a kettős állampolgárság ellen, de szerencsére ott is élnek normális politikusok, pont Szlovákia korábbi nagykövete védte meg a kettős állampolgárság intézményét, hogy az Nyugat-Európában egy teljesen normális dolog.

A lobby-iroda felállítását ellenzem, ez qurvasok pénzbe kerül, van ennél jobb módszer. Itt az kell, hogy a magyarok ÖNTUDATOSAK legyenek, bárhol is éljenek a világban és képezzék, fejlesszék erősítsék magukat ezen a téren. Ha csak heti két alkalommal egy-egy órát olvasgatnak ebben a témában, akkor már sokat tettek az ügyért, hisz akkor minden külföldinek tudnak mesélni a történelmünkről és arról, hogy ami a felvilágosult, nyugat-európai országokban természetesnek számít, az Romániában, Szlovákiában, Ukrajnában nem az.
Ez az igazi lobby-tevékenység, hogy minden külföldön élő magyar, amikor leül borozgatni a szomszédjával, vagy összejönnek a munkatársakkal egy kis kerti sütögetésre, stb. akkor meséljen történelmünkről, meséljen arról, hogy ezelőtt száz éve Európa milyen igazságtalanul szakította szét a magyarságot és most mennyire nem hajlandó tudomásul venni azt a jogos igényünket, amely a felvilágosult országokban magától értetődő.

Minimum százezer magyar élhet az EU "nyugati" tagországaiban, hacsak mindegyik 5-10 ismerősét győzi meg erről, akkor az már félmillió-egymillió aláírás az EU állampolgári kezdeményezéshez! Úgyhogy ez az igazi lobbi, ami a Nemzet szeretetéből fakad.
Pénzt gyűjteni legfeljebb a bírósági- és az ügyvédi költségekre kellene, amikor a nemzetközi bíróságon kérnénk az autonómia tételének felvételét az emberi jogok közé.
Nem vagyok benne biztos, hogy aki kiment szeretettel gondol Magyarországra...egy rokonom kint él Amerikában, 5 gyereke van,egyik sem beszél magyarul, boldog hogy elfelejthette ezt az országot...56ban ment ki...
A mostani fiatalok meg olyan szinten globalizálódtak, hogy nem tudom mennyien maradtak, akik szeretnének büszkék lenni a származásukra és észrevenni az értékeket, vagy tenni valamit is...vagy egyátalán van-e ÖNTUDATUK...
Mindenesetre nyáron én pont Bolzanoban fogok egy kis pénzt gyűjteni a tanulmányaimra...remélem lesz lehetőségem beszélni az ottaniakkal...kíváncsi vagyok nagyon...
Van igazság abban amit mondasz, de például, ahogy Magyarországon is van néhány tíz százalék a nyolcmillió szavazóból, akiket nem érdekelt a választás, és az, hogy az a "csepp a tengerben" igenis számít, úgy külföldön is vannak olyanok, akiket nem érdekel a magyarság sorsa. De szerencsére, nagyon kevesen vannak, sőt, a távolság a szülőföldtől inkább felerősíti a nemzeti öntudatot. Van, aki még fiatal hozzá, vagy van akiben csak alszik és amikor történik egy szikra, akkor felébred. Asszem nálam ez az volt, amikor majd egy évtizede először láttam egy riportot Böjte Csabával...

A mostani fiatalokkal kapcsolatban nekem is kétségeim voltak, egészen most vasárnapig. Amikor viszont láttam, hogy órák hosszat várnak türelmesen hogy leszavazhassanak, - főleg az egyetemi körzetekben -, akkor rájöttem, hogy bőven van remény, megvan bennük az az elszántság, hogy tenni akarnak Magyarországért. Remélem, hogy a politikusok odafigyelnek erre és rájönnek, hogy ez a nép megérdemli a tiszteletet, a becsületes és korrupciómentes kormányzást, mert egy újabb csalódást-, egy újabb morális válságot már nem tudom, hogy lesz képes elviselni ez a társadalom.

Szóval vannak biztató jelek is, de legfőképpen az, hogy a vér nem válik vízzé. Az autonómia kérdése nagyon érzékeny terület, világosan látható, hogy a környező országok kormányai időnként milyen hisztérikusan reagálnak erre. El kell telnie még jó néhány évnek, amíg a környező társadalmak gondolkodásban felzárkóznak a nyugati gondolkodáshoz, de addig is, el kell érni azt, hogy az autonómia intézménye fel legyen véve az emberi jogok közé, ill. az EU Alapjogi Chartába. Külhonból úgy látom, hogy ezzel lehet elősegíteni Székelyföld, Felvidék és Vajdaság területi autonómiáját, amellett, hogy ezzel meg lehet előzni azt, hogy a majdani aktuális politikai hatalom, a Marosvásárhelyi- vagy a dél-szláv térséghez hasonló pogromot robbantson ki a magyar kisebbség ellen.

Mit lyóót tanulsz, ha kiváncsiskodhatok? :-)
Ha jól emlékszem írtad, hogy filmötleted is van ezzel kapcsolatban, és majd nyitsz egy blogot is amikor lesz időd... amúgy érdemes magaddal vinned külföldre egy kis kézi kamerát és néhány perces riportokat készítened az ottani magyarokkal, vagy a helyi lakosokkal autonómia témában.
Sajnos rossz hír , hogy elméletileg van JOG! De a valóság , az más!A mai nagyhatalmaknak is vansáros dolgaik a kisebbségekkel. Belgum, vlamandok és vallonlk , Spanyoloknak a baszkok , Olasz -Osztrák vita, Németek -Csehek Szilézia stb. hosszú a sor!De írhatnám Romániát a maga kétszinüségével: moldova igan , Erdély nem!Ellenünk vannak és nem fognakl támogatni az EU országok, de az oroszok , ukránok , sőt moldávok is benne vannak a slamasztikában bőven.
Nem akarnak egy folyamatot elinditani!Relativ béke van Európában és félnek megbolygatni. De miért nem lépnek felerélyesebben a Szolovák őrület ellen??Várom a megalakuló magyar kormányt és a Szovák választási útáni felállást! Más az amit a szívünkkel szeretnénk és más az amit a valós élet diktál.Magyarhonban a J*******ok egy illúzóval bolonditják az embereket. Magyar vagyok , Erdélyi is peresze szeretném a Trianoni reviziót , az Erdélyi autonomiát.Ha a kevés eszemre hallgatok:reménytelen és csak álom marad!
Kedves Zoltan

Minden nemzetkozi egyezmenyt meglehet valtoztatni, es a Trianoni bekeszerzodesben rogzitve van bizonyos revizios jog. De ehez kell egy gazdasagilag eros Magyarorszag es egy megfelelo katonai felkeszultseg. Ezen kivul szuksegunk lenne orszagunknak olyan csatlosokra akik valoban hisznek a demokratikus jogok rendes mukodeseben es persze elismerik az emberi jogok okiratat.

Tehat nekunk lepesrol lepesre kell tamogatnunk az Automonia kovetelesunket es parhuzamba kell hozni keresunket az emberi jogokkal.

Szanto Geza .
Kedves Géza!
A tény , hogy az emlitettek csak nekünk téma és nekünk fáj! A világ a történelmünk folyamán mindig cserben hagyott.Nemzetközi egyezmények? írott malasztok! Lásd Izrael ENSZ határozatait, semmibe veszi és mit tud tenni a világ? Semmit, lépten nyomon betartanak! Játszunk a gondolattal. Teritékre kerüle valami nemzetközi szinten a MI ügyünk.Kik állnának mellénk? Trianonban megfogalmazottakat sem tartják be a szomszédos államoka kisebbség joggait illetően. 1975--ben aláírt Helsinki egyezményt??Félek és szkeptikus vagyok , ha mások akarnak dönteni rólunk , hiszen még a fajtánk is ellenünk volt és van 2004 dec.05! 38éve élek fizikailag távol Erdélytől , de sem ők és én sem tudom elfogadni a mostani állapotot!
A 8 év a Gy:F. által alakított kül és belpolitika olyan károkat okozott nekünk , hogy csodára van szükség!
Kedves Zoltan
Teljes megertessel vagyok veled szemben. A remenyt soha nem szabad fel adni meg akkor sem ha minket mindig cserben hagynak es hagytak tortenelmunk folyaman.
Maradok hazafias szeretettel
Szanto Geza

RSS

Hogyan segíthetsz?

PayPal segítségével

adományozok itt

átutalással

Számlaszámunk:
10700488-66317874-51100005
(CIB Bank Zrt.)

nemzetközi átutalással
IBAN számlaszámunk:
HU62 1070 0488 6631 7874 5110 0005
SWIFT/BIC: CIBHHUHB

Az adományozás adómentes.


Önkéntes munkával

Jelentkezz és írj az alapitvany@erdelyimagyarok.com email címre!

© 2024   Created by erdelyimagyarok.com.   Működteti:

Bannerek  |  Jelentse észrevételét  |  Használati feltételek