Kattints az EMKA blogra, az Erdélyi Magyarokért Közhasznú Alapítvány hivatalos blogjára!

Friss hírek és képes beszámolók akciónkról, aktuális eseményeinkről, leírások az általunk szervezett eseményekről és sok-sok egyéb érdekesség.

Azért hoztam létre ezt a témát, hogy osszuk meg egymás tapasztalatait gombászás ügyben. Remélem, az alkalmi- vagy kezdő gombászok mellett, öreg gombászok is csatlakoznak, és kialakul majd egy olyan nagy tapasztalattal rendelkező kör, amely bármikor tud segíteni, ha kérdésed lenne. Ha pedig gombát találsz és bizonytalan vagy, fényképezd le és tedd fel ide. Az a jó, ha részletgazdag a kép és jól látszik a kalap, a lemezek, a tönk és a tönk alsó (gyökeres) része.

Aki ismeri, nem árt, ha zárójelbe a gomba latin nevét is beírja, mert ez segít az interneten a bővebb infók keresésében, ugyanis a magyar nevek tájegységenként nagyon változatosak lehetnek egy-egy gombafajra.

Azt viszont ne feledd: csak akkor egyél szabadban szedett gombát, ha 100%-ban biztos vagy abban, hogy ehető, vagy, ha gombaszakértő megvizsgálta.

Szóval jöhetnek ide gombás receptek, vicces történetek, régi vagy új fényképek gombákról, tulajdonképpen minden ami gomba.

Megtekintések: 6587

Válaszoljon erre

Válasz erre a beszélgetésre

Ehh, szerintem is hagyd a csodába, annyi finomabb és "bejáratottabb" gomba van ezeknél.
A helyzet a lila-pereszkével az, hogy a fent elmondott dolog csak ijesztgetés. A tavaly októberben felfedeztünk egy lila-pereszkés területet, ahonnan sokkilónyi gyönyörű gombát takarítottunk be. A gombák fiatalok voltak, gyönyörűek. Az általam elkészített gomba művelete nagyjából az volt, hogy ételízesítővel és borssal vékonyan megszórtam a gombát, majd egy vékonyka olajrétegű érclábosban 6-8 percet pároltam a gombákat, és utána felzabáltam az első 3 darabot, melyeknek átmérője olyan 8-10 cm körüli volt. Igen jó ízűnek találtam, majd az elkövetkező hetekben többször is megismételtem ezt a gombaevést, semmiféle mérgezés jelét nem éreztem utána, pedig a három-négy gomba jelentős mennyiségnek számít szerintem, ha ebben egyetért velem Gáll Ferenc is. Úgy számítottam, hogy ha ugyanott megint találunk lila pereszkét, akkor az idén elteszem savanyúságnak ecetes tárkonyos lében. Tvisztelettel: egy gombaevő udvarhelyi erdélyi természetjáró alak.
Ps. Az általunk szedett nem tölcsér alakú volt, hanem sima, közönséges kalapos gomba volt.

Ejjha, ez gyönyörű! :-)
Idén nagyon sok a gomba,ezt az oriáspöfeteget aposom találta kb 2 hete.Most viszont az erdö televan özlábbal és keserügombával.Gyertek a Pilisbe kirándulni.
Tegnap voltam gombászni, amint a képen is látható kaszálni lehet a nagy őzlábgombát. Igazából vargányászni voltam, de azt nem találtam, talán a mostani kiadós eső és a jövő hétre várható vényasszonyok nyara beindítja őket. A nagy őzláb mellett rengeteg kisfajta (mérgező) őzlábat is láttam, és gyilkos galóca is szép számmal akadt.

Hol találtak ekkora óriáspöfeteget ? Gyakori-e valahol ez a fajta gomba ? Jóval kisebbet én is találtam, de érzésem szerint olyan ritka lehet, mint a fehér holló.
Itt ahol én lakom (Pilisszántó) nem ritka,aposom nagyon ismeri a helyeket minden évben talál.Idén hozott 12 ilyen nagyot.
Kedves Ferencz, azt javaslom, hogy ezekben az esős időkben, illetve 3-5-8 nappal utána járkáljon az erdőkben és, ha talát valahol kézilabda méretű vagy akár ilyen nagyméretű óriáspöfetegnek a kivénült példányait, jól jegyezze meg azt a helyet. Évente ugyanott szokott teremni, azt viszont nehéz megmondani, hogy pontosan mikor jön elő. Viszont, ha a következő évben, júniustól kezdve hetente-kéthetente tesz majd egy-egy sétát arrafelé, akkor előbb-utóbb csak elkapja a kellő pillanatot.

Amikor Budapest mellett, a Hűvösvölgyi erdőkben terepgombászáson voltunk legalább 40 darab majdnem ekkora óriáspöfeteget számoltam össze egy kézilabdapálya méretű területen. A baj csak az volt, hogy egy-két hetet késtünk, és mind le volt már érve.
Köszönöm a válaszokat, egy kisebb óriáspöfeteget találtam az idén, majd vissza fogok járni arra a helyre.
Tegnap voltam gombászni és az őzlábakon kívül csengettyűgombát, porhanyós gombákat szedtem és rábukkantam egy korhadó, magas fára , amelyik tele volt sárga gévagombával. Több kilónyit lehetett belőle szedni.Ha nem is nagyon ízletes, jól elkészítve, fűszerezve finomra lehet varázsolni.
A sárga gévagomba szerintem az egyik legfinomabb gomba a világon. A zsengéjét kell szedni, ujjnyi vastagra felszeletelni és beáztatni fokhagymás tejbe 3-4 órára, ez nagyrészt kiveszi a csersavas ízt. Utána pont úgy lehet fűszerezni, sütni mint a csirke/pulyka mellet; - az egyik szomszédom dícsérte, hogy milyen porhanyós ez a csirkehús, de akkor nézett nagyot, amikor elárultam neki, hogy az biza gomba és nem hús. :-))
Nem kuldenel egy fenykepet a gevagombarol, nem tudom melyik lehet az, ahany hely annyi elnevezes.
En is szivesen jarok gombaszni, nalunk most rokagombat, ozlabat , hiribgombat lehet szedni. Minjart jon a pereszke szezon ( lila meg szurke ).
A fokhagymas modszeredet kiprobalom hamarosan.

RSS

Hogyan segíthetsz?

PayPal segítségével

adományozok itt

átutalással

Számlaszámunk:
10700488-66317874-51100005
(CIB Bank Zrt.)

nemzetközi átutalással
IBAN számlaszámunk:
HU62 1070 0488 6631 7874 5110 0005
SWIFT/BIC: CIBHHUHB

Az adományozás adómentes.


Önkéntes munkával

Jelentkezz és írj az alapitvany@erdelyimagyarok.com email címre!

© 2024   Created by erdelyimagyarok.com.   Működteti:

Bannerek  |  Jelentse észrevételét  |  Használati feltételek