"Azért vagyunk a világon, hogy valahol otthon legyünk benne!"
Kattints az EMKA blogra, az Erdélyi Magyarokért Közhasznú Alapítvány hivatalos blogjára!
Friss hírek és képes beszámolók akciónkról, aktuális eseményeinkről, leírások az általunk szervezett eseményekről és sok-sok egyéb érdekesség.
Erdélyben több faluban is foglalkoztak szalmakalapok készítésével a boldogabb időkben. Ez a tevékenység főként az asszonyoké volt, akik szabadidejükben ezzel tudtak a konyhapénzhez pótolni. Most is megvan ez a tevékenység, ha kisebb is a jelenősége.
Így ír Márton Emőke „Bözöd” című tanulmányában:
A faluban majdnem minden családban foglalkoztak szalmafonással. Ez a népművészeti mesterség több évszázados múltra tekint vissza. A szalmafonás és a szalmakalap-készítés a néphagyományok továbbéltetését eredményezik. A lakosság a mezőgazdasági termelés mellett ősi mesterséget, a szalmakalap-fonást is folytatja. A szalmakalapok mellett dísztárgyakat és különböző használati tárgyakat is készítenek. Művészi szintre emelve a népi kézműves mesterséget gazdaságilag mellékjövedelmet, az idelátogatóknak pedig turisztikai látványosságot jelent. A hagyományokhoz tartozó foglalkozások: kendertermesztés, tilolás, fonás, szövés, kézimunkálás, keresztszemes varrás. Telén fonás, nyáron mosás sulykolással. Ma a szalmafonás maradt fenn. A szalmafonás, kalapkészítés sok időt vesz igénybe. Kimondottan erre a célra termesztik a “csóréfejű” búzát, melynek szalmája a legmegfelelőbb. Ezt szárítják és minősége szerint osztályozzák. Az elkészítéshez össze kell válogatni a szalmát, színűk és minőségük szerint. Fonott szatyrokat is készítenek. Ám ezek az alkotások, kézimunkák nem eladásra készülnek, annál inkább kiállítások és ajándékozások céljából. A szalmafonó estéken összegyűlnek a falu lakói egy nagyobb helyiségbe és népi énekek hangzanak el munka közben, a szalmafonás közben. A szalmakalap készítők minden évben egyedi tárgyakkal jelentkeznek. Tanfolyamon lehetett részt venni a szalmafonás eltanulása érdekében. Akik szalmából fontak dísztárgyakat, kalapokat készítettek, ők kiállításokon, több nemzetközi versenyen büszkélkedhettek alkotásaikkal, ahonnan jutalmakkal és díjakkal térhettek haza. Berei Szász Vilma néni, 65 éves bözödi szalmakalap-készítőtől tudtam meg, hogy immár nyolc éve vesznek reszt táborokban Törökszentmikloson (Magyarországon) és az almási kastélyban tartandó konferenciákon és büszkén térhettek haza, hisz alkotásaik tanúsítják kézművességüket.
Másik megszólaló a helyi unitárius lelkész felesége, Fazekas Angéla: Kicsitől nagyig mindenki ért ehhez a mesterséghez, bár egyre kevesebben élnek meg belőle. A faluban működő és a szalmafonatot késztermékké feldolgozó egység a hatvanas évek elején szűnt meg. Ma a település egyedüli székely kapuja jelzi azt, hogy a „tett színhelyére” érkezett a látogató: a Bözödi Szalmakalap Galériában találja magát. Százféle kalap és szalmából font dísztárgy lóg a falon – képrámák, pezsgőtartók, szatyrok, dísztárgyak és táskák tucatja fogadja a vendégeket. A bözödújfalusi Berei Vilma és fia, Zoltán alapították a galériát, ahova évente több száz turista is betéved. Ők eladásra is „gyártanak” szalmafonatokat, amelyeket főleg Szilágy megyei kereskedők vásárolnak fel, majd kalapokat és különböző dísztárgyakat készítenek belőlükA huszadik század elején a szalmakalapfonás jövedelemkiegészítő vagy kizárólagos megélhetési lehetőséget jelentett az asszonyoknak, de azóta már férfiak is kitapasztalták a mesterség fortélyait, amit az is bizonyít, hogy Bözöd egyik legnagyobb és legrégebbi szalmakalap-készítőjének Szakáll Mózes bácsit tartották. Bár a múlt évben elhunyt, munkái még sokáig díszítik majd a galéria falait. A hatvankilenc éves Mária néni büszkén mesélte lapunknak, hogy ő ugyan már elköltözött a faluból, de édesanyja és húga még ma is szalmafonással ütik el idejüket, „noha kalapok már nem készülnek a fonatból, mert kézzel aligha tudnák megvarrni azokat ilyen idős korban, gép pedig nincs a háznál” – mondta Mária néni. Egy-egy szalmakalap elkészítése hosszas folyamat, hiszen előbb az úgynevezett alakor búzafajtából, valamint kopaszbúzából kézzel elkészítik a szalmafonatokat, majd géppel összevarrják ezeket, és egy gőzprés segítségével nyeri el végleges formáját a jól ismert szalmakalap. Szerinte „nem hal ki ez a mesterség Bözödön, mert az itt maradt fiatalok mind értenek a szalmafonáshoz, és ha nem is varrnak belőle kalapot, a fonatokat is el lehet adni.”
Szőcs Lajos Kőrispatakból pedig így egészíti ki a tudnivalókat: „…a fiú arany karikagyűrűvel jegyzi el a lányt, s a hat hónapi jegyesség alatt a lány két keze által készíti el a kalapot vőlegényének. Ez a lány oklevele, mert ma ugyan egyetemi diploma szerint választanak feleséget, ám hajdan azt nézték, milyen kézimunkája van, mert ha szép, megél véle”.
Erdőszentgyörgy, 2010.09.10
Összeszedte: Bige Szabolcs Csaba
Címkék:
Üdvözöljük az
Erdélyi magyarok a világban közösségében!
PayPal segítségével
átutalással
nemzetközi átutalással
IBAN számlaszámunk:
HU62 1070 0488 6631 7874 5110 0005
SWIFT/BIC: CIBHHUHB
Az adományozás adómentes.
© 2024 Created by erdelyimagyarok.com. Működteti:
Kattints az EMKA blogra, az Erdélyi Magyarokért Közhasznú Alapítvány hivatalos blogjára!
Friss hírek és képes beszámolók akciónkról, aktuális eseményeinkről, leírások az általunk szervezett eseményekről és sok-sok egyéb érdekesség.