"Azért vagyunk a világon, hogy valahol otthon legyünk benne!"
Kattints az EMKA blogra, az Erdélyi Magyarokért Közhasznú Alapítvány hivatalos blogjára!
Friss hírek és képes beszámolók akciónkról, aktuális eseményeinkről, leírások az általunk szervezett eseményekről és sok-sok egyéb érdekesség.
Ez évbe, többször is próbálkozott a tavasz a hosszan uralkodó telet elkergetni, de az mindág visszavágott egy kis hó záporral, fagyal, vagy viharos hideg széllel. Ezen téli fegyverek, végül is engedtek a naptári napok és a tavasz első hírnökének megérkezésével, átadván a hideg fagyos telet, a tavasz simogató, lassan felmelegedő, napsütötte napoknak.
A kora tavaszt hirdető hóvirág csokrok is megjelentek az alkalmi árusok kosarában. Szépen elhelyezve, hogy piacos legyen, s így lettek áruba bocsátva, a ref. templom előtti járdaszegletén, az ücsörgő, alkalmi virágárusok által, akik nagy szájjal kínálták portékájukat.
Ugyan a kora tavaszi nap odasütött a templomelőtti járdára, de a huzatos főtér, csak vörösre színezte az árusok kezét, amelyeket közbe-közbe a szájukhoz vittek és meleget fújtak rá, majd öszedörzsölték a tenyereiket, így próbálták fel melegíteni szabad végtagjukat, és egyhelyben állva, a lábukkal szorgalmasan döngölték a földet maguk alatt, mert a lábuk is fázhatott, az elnyűtt lábbeliben..
Amilyent feléjük közeledtem, egymást túl kiabálva kínálták a portékájukat, amelyet az ébredő természet varázsolt a napsütötte közeli dombok oldalára, ahonnan az élelmes, szemfüles népség csokorba szedte, és a városba behozva megvételre kínálta.
- Úrficska vegye meg már édesanyjának, csak 50 banit kérek csokronként, biztosan megörvend, mert ma nők napja van.
Hát én nem virágot venni mentem, csak a kíváncsiság vitt a virágos kosarak felé. Viszont az is igaz, hogy meglepetést fogok a hóvirággal okozni, és biztosan meg fog örvendeni édesanyám, a tavasz első hírnökének, annál inkább, mert ma nők napja van. A fiatalabb cigánylány élelmesebbnek látszott, mert ő két csokrot nyújtott felém, amíg a másik idősebb két nő csak egy-egy csokrot szorongatott a kezükbe.
- Úrficska tőlem vegyen, mert az én csokraimba több van, és a virágok is szebbek, ajánlotta portékáját a fiatal cigánylány.
- Már ott voltam a virágárusoktól körbe véve, akik egy biztos vevőt szimatoltak bennem, közben arra gondoltam, hát az óvó néninek, aki keresztmamám is volt, neki is vehetnék egy csokorral. A fiatalabb lányhoz fordultam és amilyen határozottan csak tudtam megszólaltam:
- Kérek három csokor hóvirágot, - de én választok, tettem hozzá.
- Tessék, csak, tessék, mind frissek, szépek, nekem mindegy, hogy melyiket válassza az úrficska.
- Szemrevételeztem a virágcsokrokat és gyorsan választottam, három csokorral, majd odanyújtva a kezembe tartott virágcsokrokat, a másik kezembe szorongatott egy lejest kivettem a zsebemből és mondám:
- Nekem, ez a három csokor kell, egy lejért!
- Ohó, azt már nem! Szólalt, meg rikácsolva a virágárus lány, a hízelgő mosolyt eltüntetve arcáról, és már akarta is kivenni a kezemből a virágcsokrokat, amikor a mellette álló idősebb cigányaszony rá szólt:
- Add oda te leány, ne rontsd el az üzletet, hisz ő az első vásárosod!
Én görcsösen szorítottam a virágcsokrokat, mint ha azok meg akarnának szökni a kezemből, és a másik kezembe tartott papír egylejest lobogtattam a cigánylány felé, aki csúnyán rám nézet, de a pénzt elvette.
- Hát ez sikerült! Fordultam meg gyorsan és indultam vissza édesapám raktárba, közben gondolkoztam, hogy a kialkudott harmadik csokor hóvirággal mit kezdek, kinek adhatom? Hamar visszaértem a raktárba és édesanyám gyorsan megkérdezte:
- Hát nem mentél el már az óvodába? Mi történt?
- Én szó nélkül a hátam mögé eldugott virágcsokrokat elővettem és édesanyámnak átadtam egyet belőlük, mondván.
- Nő napi ajándék, fogadja sok szeretettel. Mondhatom elkerekedett a szeme édesanyámnak, és magához vont, megölelt és puszit nyomott az arcomra, majd a könny cseppjeit kezdte letörölni, ami gyorsan egybe fojt, és nem akart megállni, a mosojgó arc ráncaiban. Közben édesapám is belépett az irodába. Hirtelen nem tudta mire vélni a látottakat, a könnyező édesanyám, és engem, aki már az óvodába kellett volna legyek, de gyorsan váltott az esze, mert a kezembe tartogatott virágokra mutatott és megkérdezte:
- S a másik két csokrot kinek szántad fiacskám?
- Hát keresztmama óvó néninek, és - és neki nyújtottam a csokor hóvirágot a most belépő szép fiatal számlázó lánynak, aki igen csak meglepődött, és ezt nagyon ki is mutatta.
- Ugyan biz’ mivel érdemeltem én ki ezt a csokor virágot?
- Hát te is nő vagy, akkor én rád gondoltam, neked is vettem, és már kacagtak is mind a hárman.
- Na igen csak fiatal gavallérod került, jegyezte meg édesapám.
- Én köszönöm szépen a virágot, és megkérdem, hogy húsvétra van-e kölni vized?
- Kérdőleg néztem édesanyámra.
- Még nincs, de majd veszünk, jegyezé meg édesanyám.
- Hát ne vegyenek, mert én fogok adni egy üveg kölnit.
- Köszönöm szépen, és én már indultam is az óvodába.
- Keresztanyám is nagyon meglepődött, amikor a csokor hóvirágot átadtam neki, legalábbis úgy tűnt nekem, de a puszit tőle is meg kaptam, egy buksi simogatással megtoldva.
Jól indult a napom, de jól ám, mert a nagy szünetbe, miután meg ettem a lekváros kenyerem, keresztanyám magához intett, és a táskájából elővett egy kis dobozkát
- Vegyél el két bon - bont, de ne egyszerre edd meg, össze se rágd, hanem sokáig szopogassad.
- Hát szopogattam a nem mindennapi édességet, nagy cuppogtatások közepette, hisz ilyen finomságot se kaptam minden nap, és a ragadós-édeskés íz nagyon klappolt nekem.
Az óvodából egyenesen haza trappoltam, és alig vártam, hogy a nyakamba akasztott ajtó kulccsal, - amit csak az idén kaptam nagy bizalmasan szüleimtől- az ajtót ki nyissam és a csupor vizet meg ihassam. A cukorkától meg a sok szaladgálástól igen csak pippem szökött.
Vissza záram az ajtót és kimentem a nagy közös udvarra, aminek egy részébe a házi gazdáék pityókát termeltek, meg veteményes is volt hagyva a négy család részére. Lassan - lassan a szomszéd gyerekek is kezdtek ki szállingózni az udvarra játszani. Ma közös meg egyezéssel, előre rabló-pandúrost játszottunk, majd belefáradva a sok rohangászásba, küzsdölődésbe, a lányokat is bevonva a játékba ipics - apázni kezdtünk.
Én számoltam ki a hunyót, ami nagyon egyszerű kis mondókából állt:
Én elmentem a pincébe
Vajat csipegetni,
Utánam jött az apám,
Bottal veregetni.
Nád közé bújtam,
Nádsípot fújtam,
Az én sípom mind ezt fújta:
Di, dá, dú..
Te vagy az a nagyszájú
Már az első kiszámolásnál kiestem, és ennek nagyon örvendtem, mert egy nagyon jó búvóhelyet találtam, és biztos voltam, hogy elsőnek a hunyó nem fog engem meg találni, hogy majd én legyek helyette a kereső. Sejtelmem beteljesült. Két –három játékot is, játszottunk, de egyik hunyó se talált meg. Az idő is hamar eltelt. Szüleim hazajöttek a munkából. Az ajtót zárva találták, és halottam, édesanyám megjegyzését:
- Vajon hol lehet, ez a jóféle fiam? Nem látom az udvaron sehol. Kéne ebédelni. Hát én ott gubbasztottam tőle három méterre a pléh fürdőkád alá bújva, de meg se moccantam, mert még hunyó nem került a következő fordulóra.
- Tedd oda a levest melegedni, én meg egy cigarettát elszívok és figyelem, hogy honnan kerül elő a kis tekergő, vagy valamelyik cimboráját meg kérdem, mert ők biztos látták, tudják, hogy merre lehet. A búvócska. a játék elején volt, és történetesen Imola volt a hunyó, aki a diófa törzsétől kiabálta el magát, miután tízesével ezerig elszámolt:
- Aki bújt, bújt, aki nem, nem de én megyek!
- Ahá, ezek búvócskát játszanak, biztosan itt bujkál valahol, szólt be édesapámnak édesanyám, s azzal rá ült a fürdőkádra, tovább szíva a cigarettát és szemlélve a játék kimenetelét. Szerre szinte mindenki előkerült, de én sehol se voltam. A leves is hamar megmelegedett a gyorsfőzőn.
- Te Jenő, ez a gyerek sehol sincs, lehet ő nem is játszik búvócskát, valahová elcsavargott az ebadta.
- Hu-hu jött a válasz a fürdőkád alól. Lett is erre egy nagy sikolytozás, ami édesanyám száját hagyta el, majd perelni, szidni kezdett.
- Nem szégyelled magad, hogy anyádat így meg ijesztetted, hátha szív infarktust kapok? És meghalok? Na gyere csak elő, mert mindjárt meg kapod a jussodat.
Restelkedve bújtam elő a fürdőkád védelméből, és a fejem a nyakam közé húztam, mert tudtam, hogy tasli nélkül nem úszom meg. De megúsztam, mert nagy zajongva a játszópajtásak is mind a tornác elé csődültek, és jó ízűen nevettek, hogy senki se gondolt e remek búvóhelyre, amit most már mindenki tud, tehát ha a hunyó előre itt fogja keresni a búvót, akkor biztosan ki fogja tudni ütni. Hisz amíg a búvó a kád alól ki kászolódik addig már a hunyó ki is ütötte, vissza érve a diófához, annak törzsét ütlegelve: - Ki vagy ütve és mondja a nevet többször is jó hangosan, hogy mindenki halhassa.
Somfordálva mentem be a lakásba, kezet mostam és még mindég a nyaklevestől tartva, ami elmaradt, asztalhoz ültem ebédelni.
- Mond csak fiacskám, hogyan jutott eszedbe, hogy egy idegennek virágot végy? Mire fel volt ez a gesztus? Lettem kérdőre vonva édesanyám által, majd folytatta.
- Honnan volt nálad pénz virágra? Mennyit fizettél a három csokor hóvirágért?
- Hát, az este a malackába gyűjtött aprót megszámoltam, és több mint egy lej volt benne. Egy lejt magamhoz tetem, hogy vegyek két bélyeget a takarék- könyvecskémbe. Innen volt a pénzem.
- S a virágvásár? Kérdezte édesanyám, de már enyhültebb hangon.
- Ötven banit kértek egy csokor virágért, de te hármat vettél, az nem egy lejbe került, szól közbe édesanyám.
- De igen, mert én három szép csokrot választottam, egyet ráadásnak gondoltam, és mivel én voltam az első vásáros ideadták nekem. Igaz a harmadik csokor virágot még nem tudtam kinek, fogom adni, de azért rá alkudtam. A raktárba, amikor bejött a szép néni és úgy rábámult a virágra, akkor csak úgy jött, hogy neki is adjak egy csokrot.
- Értem én ezt, kapcsolódott bele a beszélgetésünkbe édesapám, aki közben a tányér levesét bekanalazta.
- Az alma nem esik messze a fájától – példázódott, majd édesanyámra nézett.
- Ezt meg, hogy érted? Úgy, hogy vér vízzé nem válik! Ez már nekem is kezdett érdekes leni. Figyeltem de közbe mertem befelé a kihűlőben lévő paradicsomlevest.
- Édesapám fel állt az asztaltól és a másodikat hozta, ami már igen csak megmelegedett a gyorsfőzőn, közben válaszolt édesanyám kérdésére.
- Először is, biztosan a gyermek megfigyelte, ahogyan vásárolsz, alkudozol a piacon és téged utánozott. Hisz utoljára együtt voltatok piacolni és te mondtad el nekem, hogy három csomó murkot vettél, kettőnek az árából, mert a harmadikat ki alkudtad a kettő mellé.
- Hát ez igaz, ismerte be édesanyám, és kérdően nézett én rám, aki szótlanul ültem az üres leveses tányér előtt.
- Na meg a másik, biztosan a vérében van az üzletelés, ami kezdetnek nem rossz ugyan de majd meg látjuk, mire viszi az életbe a fiunk, fűzte hozzá édesapám
- Közben az édesanyám tányérjából is elfogyott a leves. Jöhetett a pityóka tokány, amit én nagyon szerettem, de, csak ha volt hozzá kompót. Hát volt, mert édesanyám bőven tett el az ősszel perpence szilvát, ami az esztelneki kertünkbe termett.
- A délutáni órák hamar elteltek. Amilyent besötétedett, édesapám bekapcsolta a rádiót, és rá hajolva keresgette a kedvenc adóját, ahol csak mindég beszéltek. Én bosszankodtam, mert én zenét szerettem volna hallgatni.
- Vacsorázás után, édesanyám folytatta a kézimunkázást, és nagyon suttogva beszéltek, de valahogy ez engem nem érdekelt, én jól el voltam a rajzos füzetemmel, ami már lassan kezdett betelni.
- Édesanyám lefekvést fújt, de valahogy nem jött álom a szememre, és a mai történteken gondolkodtam el. Furcsállottam szüleimnek az ebédnél az egymás közti magyarázkodást, amit nem tudtam mire vélni, de nem is sejtettem, hogy a mai sorozatos tetteimmel a nagybetűs életiskolának az első leckéjéből sikeresen vizsgáztam, és ez a tény volt egyik a másik tudtára adva.
- Közben figyeltem a plafon alatti kétarasznyi árnyékot, amely mind a négy falon jelen volt, és aminek az alján, körbe – körbe egy fáradhatatlan babszemnyi futó árnyék körözött. Néztem-néztem, de nem jöttem rá, hogy az mi is lehet. Fél álomba voltam szenderülve amikor, a hallottam, hogy édesapám nevemen szólít:
- Ernőke, az idő amilyent fölmelegedik, hamarosan költözni fogunk, ugyan nem messze, de édesanyádnak közelebb lesz a munkahelye, te meg más játszópajtásokat kapsz, hisz úgy is az ősztől már mész iskolába.
- Hát ez lett volna a nagy suttogó esti beszédnek a titka? Ha most meg mondták, akkor, miért kellett titkolózni? Ezt gyerekfejjel nem fogtam föl, csak később jöttem rá, hogy egészen másról volt szó, nem a költözésről, hisz 1957 tavaszát írtuk, és édesapám nem ok nélkül hallgatta a „beszélő bácsit” a rádióba esténként, amit annyira lehalkított, hogy a fülével rátapadt rádió hangszórójára, így a beszédet csak ő halhatta..
Kézdivásárhely
2014 III 18 Beke Ernő.
Üdvözöljük az
Erdélyi magyarok a világban közösségében!
PayPal segítségével
átutalással
nemzetközi átutalással
IBAN számlaszámunk:
HU62 1070 0488 6631 7874 5110 0005
SWIFT/BIC: CIBHHUHB
Az adományozás adómentes.
© 2024 Created by erdelyimagyarok.com. Működteti:
Kattints az EMKA blogra, az Erdélyi Magyarokért Közhasznú Alapítvány hivatalos blogjára!
Friss hírek és képes beszámolók akciónkról, aktuális eseményeinkről, leírások az általunk szervezett eseményekről és sok-sok egyéb érdekesség.
A hozzászóláshoz tagja kell hogy legyen a Erdélyi magyarok a világban –nak.
Csatlakozzon a(z) Erdélyi magyarok a világban hálózathoz