"Azért vagyunk a világon, hogy valahol otthon legyünk benne!"
Kattints az EMKA blogra, az Erdélyi Magyarokért Közhasznú Alapítvány hivatalos blogjára!
Friss hírek és képes beszámolók akciónkról, aktuális eseményeinkről, leírások az általunk szervezett eseményekről és sok-sok egyéb érdekesség.
Szilágylompért nevét Pap Gábor művészettörténész egyik magyarságismereti előadásán hallottam először, valamikor a nyolcvanas évek elején. Ő hívta fel figyelmünket a partiumi település gyönyörű kazettás mennyezetű templomára. Irodalmi tanulmányaimból is ismerősen csengett a név - itt éltek Ady Endre apai nagyszülei.
Partiumi-erdélyi utazásaim során – pedig az elmúlt fél évszázadban jártam-keltem ott eleget! – egyszer sem sikerült felkeresnem, mert vagy nem találtam meg a hazai térképeken, vagy a román nevére (Lompirt) nem figyeltem fel. Két évvel ezelőtt igazított végre útba Nagykárolyból Zilahra menet a Wesselényi református kollégium fiatal vallástanára, s ezen örvendezve, mindjárt le is tértünk a főútról, Sarmaság után rögtön jobbra, hogy néhány perc múlva már a parókia ajtaján kopogtassunk: Áldás, békesség! Békesség Istentől! – jött a benti válasz. Szőnyi Levente nagytiszteletű úr (azóta már esperes!) derekasan állta a kérdészáport, melyet hírtelen rázúdítottam. Máskor is jártam már ott azóta, megkapva tőle a templom kulcsát, hogy korlátlan ideig s kedvemre gyönyörködhessek kultúránk e gyönyörű ékszerdobozában. Mint alább majd kiderül, nem véletlenül kedvelte Bandi úrfi éppen e templomot! Ha meglátogatta a szemközti Ady-portát - az oral history szerint - gyakran tért be ide is, s órákra bezárkózva hangosan énekelt, vagy perlekedett az Úrral. Ott-jártam után több verse került új megvilágításba, talán legjobban A nagy Cethal című, mert azt addig egyáltalán nem értettem.
Magáról a faluról meg tiszteletes úr áldásos tevékenységéről is illene szólnom, talán majd máskor, ez alkalommal a templomot szeretném bemutatni.
Lompértot 1321-től említik az írások. Első önálló temploma a XV. század második felében épült (egy ideig Ilosva filiája volt, később önállósult). Az 1777-es nagy tűzvészben leégett, a fél faluval együtt, de már ugyanazon évben újat építettek, részben felhasználva a régi templom maradványait is. Berendezési tárgyai közül a legértékesebb, művelődéstörténeti szempontból a legizgalmasabb faragott kőszószéke és kazettás mennyezete. Miattuk emelkedik ki még a híresebbnél híresebb erdélyi és partiumi református templomok közül is! E templomban mutatható be talán legkézzelfoghatóbban a magyar népi műveltség két ágból - keresztény és szkíta-típusú – eredése (eredeztetése) majd egybeolvadása.
A 171 kazettából álló mennyezet alakos képei jobbára ószövetségi ihletésűek (Ádám és Éva, Noé bárkája, Ábrahám ígérete, Jákob lajtorjája stb.) vagy a népi vallásosság köréből valók (pl. a szerencse asszonya, a jó és a rossz szerencsekereke), de megjelenik köztük a református templomok ismert jelképe, a fiókáit önnön vérével tápláló pelikán vagy az újjáéledő Főnix is (gondoljunk csak a tűzvész után újjáépülő Lompértra!). Állat (páva, daru, strucc, szamár, krokodil)- és növényábrázolások sokaságában gyönyörködhetünk! Ezek közül több is a szkíta típusú, más megfogalmazásban az íjfeszítő népek asztrálmítoszi örökségére (a Zodiákusra) utal - ilyen pl. a „kétfejű sas”, ami mindig a Kos havának jele, az önmaga farkába harapó sárkánykígyó (Bak), a Halak, az Oroszlán, a Ló (Európában a Nyilas), s újra idézhető itt is Noé bárkája, vagy a Pelikán, mint egy-egy hónap emblematikus megjelenítői. Teljesen lenyűgözik a szemlélőt a kőszószék színes sárkányfejes faragványai is! Ezekhez megszólalásig hasonlót láthattunk legutóbb a Budapesten majd Debrecenben bemutatott szkíta aranykincsek között…
S ami számomra az egyik legnagyobb reveláció: a bibliai Jónás-téma többszöri megjelenítése. Jónás és a cethal majd minden kazettás mennyezetű templomban szerepel, de itt háromszor is! Egyiken Jónás még alszik a bárka mélyén, miközben kinn tombol a vihar, másik kettőn, ahogyan azt megszoktuk, már a cethal szájában látható, két különböző (!) alakban megjelenítve. Innentől figyelmünket már egyre inkább maga a cethal köti le, mert az éppen szomszédos kazettán olyan képjel látható, mely a sztyeppe-övezetben egészen az ural-altáji népekig vezet vissza bennünket: a Földgolyóbist (s hogy tévedés ne essék, ez oda is van írva) négy cethal tartja a hátán! A Bibliában ennek nincs nyoma, viszont a szakirodalom szerint az ural-altáji népek hiedelmeiben teljesen közismert. Lükő Gábor így ír róla A magyar lélek formái című könyvében: „Az öregek tudomása szerint a föld víz tetején úszik, s cethalak tartják a hátukon. Néhol úgy tudják, hogy csak egy cethal van a föld alatt, másutt három, sőt négy cethalról is tudnak. A földrengést a cethalnak tulajdonítják. Ha elfárad a cethal és másik oldalára fordul, ettől reng a föld. A világnak akkor lesz vége, ha elpusztulnak a cethalak.” (Exodus, Bp. 1942., 58. o.).
Ady ezt az ősi halszimbólumot látta, láthatta oly gyakran a szilágylompérti templomban, s ha újraolvassuk versét, most már minden világos lesz számunkra: „Óh Istenünk, borzasztó Cethal, / Sorsunk mi lesz: ezer világnak? / Roppant hátadon táncolunk mi, / Óh, ne mozogj, síkos a hátad. // Csúszós a hátad, mellyel tartod / Lelkünket és a mindenséget. / S én csak két rossz táncoló lábat / S reszkető szívet adok néked. // Sok félelmemet vedd el értük, / Melyek velőimbe befújnak. / Mutasd meg, hogy nem vagy keresztyén, / Nem vagy zsidó: rettentő Úr vagy.” (A nagy Cethalhoz)
Az idén 235 éves kazettás mennyezet alkotója (Asztalos Budai Sámuel), a kőszószék faragója (Asztalos Budai András) és a költő Ady még otthonosan mozogtak e műveltségben, s anyanyelvi szinten beszélték azt.
Mi, identitásunkban elbizonytalanodott – mert elbizonytalanított! – kései utódok legalább annyit tegyünk meg, hogy keressük fel néha süllyedő Atlantiszunk minél több, még látható szirtjét, például a szilágylompérti református templomot, hogy onnan nézve tisztábban lássuk múltunkat s jelenünket.
(Megjelent a Polgár Portálon 2013. február 13-án)
Szólj hozzá !
Várjuk az eredmény szerény bemutatását!
Köszönöm, kedves Zsuzsa!
Rajta leszek...
A szilágyzoványi református templomnak is szép kazettás mennyezete van, ami emlékezetem szerint az 1700-as években készülhetett. Sajnos csak papírképeim vannak róla, nem tudom idetenni. Az alábbi ismertetőn is csak utalás van, a fényképek lemaradtak...
http://szilagysag.eloerdely.ro/epitett-orokseg/templom/szilagyzovan...
Köszönöm Mária, István és Zsuzsa segítségét!
A zilahi templomban múlt tavasszal jártam, ősszel pedig a gyönyörű új református templomot is végigfotózhattam - ez utóbbiról látható alább pár kép.
Legközelebb a szilágyfőkeresztúrit látogatom meg, de felkeltette érdeklődésemet a Csiszár Zsuzsa által javasolt kusalyi is...
Tudtommal nincs több kazettás mennyezetű templom Szilágy megyében, de érdekes templomok vannak még. Hogy ne menjünk messzire, ott van a zilahi, ami az egyik legnagyobb református templom magyar nyelvterületen, vagy a gótikus stílusú kusalyi...
Igyekszem a honlapon megjelent cikkeket , híradásokat továbbítani a Pápán élő , Erdélyből , ill Parciumból származó székely-magyaroknak . Az írásokat , ismertetéseket nagyon színvonalasnak találom .
Szívélyes üdvözlettel : Zámbó István nyugdíjas Pápáról .
Ilyesmire gondoltam. Hátha felfedtek valami freskórészletet benne.
A szépen renovált szilágycsehi templomot is végigfotóztam már, tavaly kétszer is jártam ott, de annak nincs kazettás mennyezete. Más miatt érdekes! Ady életében egyszer, legátusként, prédikált e templomban. A mellékelt fénykép meg azt mutatja, hogy az ablakon bejövő fény pászmája szépen végigvonul az északi falon, ahol egykor freskó lehetett...
Talán a szilágycsehi műemlék ref. templomot is érdemes kifűrkészni:
http://csehref.org/tortenet.php
40 évvel ezelőtt jártam benne, nem tudom, most hogyan nézhet ki.
Üdvözöljük az
Erdélyi magyarok a világban közösségében!
PayPal segítségével
átutalással
nemzetközi átutalással
IBAN számlaszámunk:
HU62 1070 0488 6631 7874 5110 0005
SWIFT/BIC: CIBHHUHB
Az adományozás adómentes.
© 2024 Created by erdelyimagyarok.com. Működteti:
Kattints az EMKA blogra, az Erdélyi Magyarokért Közhasznú Alapítvány hivatalos blogjára!
Friss hírek és képes beszámolók akciónkról, aktuális eseményeinkről, leírások az általunk szervezett eseményekről és sok-sok egyéb érdekesség.
A hozzászóláshoz tagja kell hogy legyen a Erdélyi magyarok a világban –nak.
Csatlakozzon a(z) Erdélyi magyarok a világban hálózathoz