"Azért vagyunk a világon, hogy valahol otthon legyünk benne!"
Kattints az EMKA blogra, az Erdélyi Magyarokért Közhasznú Alapítvány hivatalos blogjára!
Friss hírek és képes beszámolók akciónkról, aktuális eseményeinkről, leírások az általunk szervezett eseményekről és sok-sok egyéb érdekesség.
A lakosság felekezeti megoszlása szinte reformáció-korabeli: nyolcvan százalékban református, a maradék jobbára római katolikus, vagy görög, csak töredéke a két kisegyházé. Két temploma is van a többségieknek, két önálló gyülekezettel, két lelkésszel. Nyakas kálomisták, parancsra vagy kényszerre még nagy időkben sem hajoltak, s a kurucos tartás ma is jellemzőjük. A kistemplomot a Kádár-éra egyházellenes éveiben építették, torony nélkül, mert azt végképp nem engedélyezte a hatalom, de a helyét jól megalapozták, falát tetőig felhúzták, s amint enyhültebb idők jöttek, azonnal megépítették. Atyánkfia e templomba jár, bár még a régi, „fentiben” konfirmált (az orgonát is fújtatta olykor, ha a nagyobbak megengedték).
Vagy húsz évig egy többgyermekes házaspár pásztorolta a két gyülekezetet, közmegelégedésre - a kistemplomiban többnyire a tiszteletes asszony szolgált. Szerették is nagyon, mert szép szavú, jó hangú, barátságos teremtés volt. A hívek zöme idősebb, de feltűnően sok a kisiskolás korú, s igen népes a konfirmandusok köre – velük mindig a KIE-ben foglalkozott nagytiszteletű úr, miként a gimnazistákkal is. (Az új tiszteletesékkel atyánkfia még ismerkedik.)
Bár a templom új, a rend azért a régi: szószékről nézvést balra a férfiak, jobbra a nők s a gyerekek. A mózesszék előtt már elektromos orgona díszeleg, a lelkészek szükség szerint kántorizálnak, de az istentiszteletet megelőző közéneket ma is a kurátor vezeti, ki évszázados tradíció szerint diktál. E szerepkör még a kálvini őseklézsiák idejéből való, az írástudatlanság korából, mikor a kántor, vagy valamelyik jó hangú literátus atyafi soronként recitálta a dicséretet, mit aztán a gyülekezet szépen kiénekelt. Így zajlik ez mindmáig! Zsoltárreform ide, bibliareform oda, biz’ itt a régi módon zengik, andante, hosszan kitartva a sorvégeket. A hetven felé ballagó kurátor - egyben a mindenkori temetések funerátora, kisebb alkalmakkor a tiszteleteséket is helyettesíti, ha kell - közmegbecsülésnek örvend, s mint mondják, „tálentumos” férfiú, pedig csak egyszerű faipari szakmunkás volt.
Vasárnap van, már a biciklitömegből látni, hogy bent lehetnek vagy háromszázan, a virágdíszből meg hogy keresztelnek is. Korszakos újítást jelentett be idejövetelekor a "régi" nagytiszteletű úr: a cigánygyermekeket is szabályosan, az úrasztalánál kereszteli, a teljes gyülekezet előtt, nem pedig a torony alatti kis szobában, mint elébb - Isten báránykái ők is! Az első két sort ezért tölti meg ma széles rokonság.
De az Úri imádság még mindig a régi módon szól, ahogyan azt Károli közreadta volt: Mi Atyánk, ki vagy a mennyekben…
Szólj hozzá !
Írásodat olvasva, egyik legszebb zsoltárunk sorai csengtek fülemben: "Zúgó harang, Ének és orgonahang, Mind az Ő szent nevét áldják! "
Felesleges szót sosem találok, akármelyik írásodra gondolok. Mindig a lényeg kerül az olvasó elé, ez nagyon nagy érdem, sokan tanulhatunk ezekből a tömör, mindig más témát körüljáró írásaidból. Részemről hálás köszönet, hogy itt vagy közöttünk, és írsz, csak írsz. Így érdemes!
Szenteltessék meg a Te neved...
Üdvözöljük az
Erdélyi magyarok a világban közösségében!
PayPal segítségével
átutalással
nemzetközi átutalással
IBAN számlaszámunk:
HU62 1070 0488 6631 7874 5110 0005
SWIFT/BIC: CIBHHUHB
Az adományozás adómentes.
© 2024 Created by erdelyimagyarok.com. Működteti:
Kattints az EMKA blogra, az Erdélyi Magyarokért Közhasznú Alapítvány hivatalos blogjára!
Friss hírek és képes beszámolók akciónkról, aktuális eseményeinkről, leírások az általunk szervezett eseményekről és sok-sok egyéb érdekesség.
A hozzászóláshoz tagja kell hogy legyen a Erdélyi magyarok a világban –nak.
Csatlakozzon a(z) Erdélyi magyarok a világban hálózathoz