"Azért vagyunk a világon, hogy valahol otthon legyünk benne!"
Kattints az EMKA blogra, az Erdélyi Magyarokért Közhasznú Alapítvány hivatalos blogjára!
Friss hírek és képes beszámolók akciónkról, aktuális eseményeinkről, leírások az általunk szervezett eseményekről és sok-sok egyéb érdekesség.
Mint turista szenvedélyesen járom a hegyeket, és ha lehetőségem adódik a barlangokat is. Mint keresztény (*) rendszeresen olvasom a Bibliát. Turázni, de a Bibliát olvasni is többféle képen lehet. Ha az ember a Bibliát, mint keresztény-turista, vagy mint turista-keresztény olvassa, megdöbbenve tapasztalja, hogy milyen nagy a leírt hegyek száma és egyik-másik milyen sokszor kerül említésre nagy, vagy kisebb bibliai történések színtereként. (Több mint
600 említés) Barlangok már lényegesen ritkábban fordulnak elő.
Persze a mai értelemben vett turizmus ismeretlen volt úgy az ószövetségi, mint az újszövetségi események idején, de azért az akkor élt emberek érzékenyek voltak a természet szépsége iránt. (Lásd pl.A zsoltárok könyvét)
Mivel a Bibliában előforduló hegyek témaköre messze meghaladja e cikk kereteit, a továbbiakban csak a bibliai barlangokkal foglalkozom.
A barlang szó a Bibliában 43-szór fordul elő, 34-szer az Ószövetségben és kilencszer az Újszövetségben.
Hogy mit nevezünk barlangnak, azon még ma is vitatkoznak a nyelvészek és a barlangászok.
Példának említek kettőt a sok-sok meghatározásból:
A Magyar értelmező kéziszótár (Akadémiai könyvkiadó, Budapest 1992) szerint barlang
= 1. A földkéregben levő nagyobb – a felszín felől rendszerint nyitott – (természetes)
üreg. | Állatok földbe vájt, vagy sziklaüregben levő lakhelye.
2 . pejor. Bűnözök állandó lakhelye.
Sokkal tömörebb dr.Marcian Bleahu meghatározása (Relieful carstic, Editura Albatros, Bucureşti 1982) miszerint barlang alatt értünk minden a földkéregben található természetes üreget.
A Bibliában eléggé tág értelmezését találjuk a barlang szónak. Megtaláljuk a barlangot, mint emberi lakóhelyet (négy esetben). Olyanok laktak hosszabb-rövidebb ideig barlangban, mint Lót és lányai, Sámson, vagy Illés próféta.
Szolgált a barlang sírhelyül is (hat említés), mint például a Makpélai- barlang, ahol Ábrahám, Sára, Izsák, Izmael, Rebeka és Lea lelték végső nyugalmukat.
Huszonegy esetben szolgált a barlang rejtekhelyként. A legtöbbször Dávid bujkált barlangokban, a legtöbben egyszerre egy barlangban pedig 50-en voltak.
Állatok barlangjáról hét esetben esik szó: négyszer oroszlánok, kétszer rókák és egyszer galambok barlangjáról. Rablók barlangjáról négy esetben történik említés.
Egyszer amolyan nyilvános illemhely-szerepet is kap egy barlang, amikor is ...”Saul bement oda, hogy szükségét végezze.”
Érdekes módon – ellentétben a hegyekkel, a barlangok nem játszanak szerepet az embereknek Istennel való kapcsolatában, imádkozni sem vonul vissza senki egy barlangba. Egyetlen kivétel, amikor Jézus a sírbarlangban hálát ad az Atyának és feltámassza Lázárt. (Jn. 11,31-42)
Még egy összehasonlítás a hegyekkel: míg sok, a Bibliában említett hegyek közül nagy biztonsággal azonosítható (Sinai, Hermon, Edomi-hegyek, Táborhegy, Olajfák-hegye, stb.), addig ez a barlangoknál nem áll fenn.
Csak három barlang van név szerint említve: az Adulám-barlang, a Makpélai-barlang, valamint a Makkédai-barlang.
Az Adulám-barlang egyike lehetett az antik Addulám város környékén található számos barlangnak. A Makpélai-barlang Hebron környékére tehető. A hagyomány szerint a sírhely a hebroni Harem el-Chalilnál található, Heródes óta fallal körülvett sírhely, ahova számtalan zsidó, keresztény és mohamedán zarándokol. Mindhárom vallás ősapjának tekinti Ábrahámot.
A Mekkádai-barlang Mekkáda nevű városállam közelében volt. A város és a barlang fekvéséről csak feltevések vannak.
Bár a Biblia nem említi név szerint azt a barlangot, ahol Jézus feltámasztotta Lázárt, ez a barlang mégis ismeretes az egykori Betániában. Ma arabul El Azaryianak hívják – egyértelmű a kapcsolat a mai helységnév és Lázár neve között.
A Szentföldön, de másutt is még sok olyan barlang található, melyeket ugyan nem említ a Biblia, de amelyeknek a hagyomány szerint közük van az újszövetségi történésekhez.
Ilyenek például az Angyali üdvözlet barlangja, a Benedictus-barlang, a Születés-barlangja, vagy a János (Jelenések könyve) barlangja Patmosz szigetén.
(*) Annak ellenére, hogy evangélikus vagyok, szándékosan nem írtam „keresztyént”. Ez – tudtommal csak a magyar nyelvben meglevő tüntető megkülönböztetés katolikus és protestáns keresztények között, nem felel
meg az ökumenikus eszmének.
Schneider Alfréd
Üdvözöljük az
Erdélyi magyarok a világban közösségében!
PayPal segítségével
átutalással
nemzetközi átutalással
IBAN számlaszámunk:
HU62 1070 0488 6631 7874 5110 0005
SWIFT/BIC: CIBHHUHB
Az adományozás adómentes.
© 2024 Created by erdelyimagyarok.com. Működteti:
Kattints az EMKA blogra, az Erdélyi Magyarokért Közhasznú Alapítvány hivatalos blogjára!
Friss hírek és képes beszámolók akciónkról, aktuális eseményeinkről, leírások az általunk szervezett eseményekről és sok-sok egyéb érdekesség.
A hozzászóláshoz tagja kell hogy legyen a Erdélyi magyarok a világban –nak.
Csatlakozzon a(z) Erdélyi magyarok a világban hálózathoz