"Azért vagyunk a világon, hogy valahol otthon legyünk benne!"
Kattints az EMKA blogra, az Erdélyi Magyarokért Közhasznú Alapítvány hivatalos blogjára!
Friss hírek és képes beszámolók akciónkról, aktuális eseményeinkről, leírások az általunk szervezett eseményekről és sok-sok egyéb érdekesség.
Hosszú évekkel ezelőtt, még abban az időben ismerhettük meg kölykekül, amikor reggelente munkásjáratok – ahogy mondták: „navétás-buszok” – járták a falvakat, Dénkó is eljárt hazulról. Hív a szolgálat – mondogatta, ha félig-meddig meggémberedett végtagokkal felszállt a járműre. Soha nem kérték a gépkocsivezetők a bérletét, mert tudták róla, hiszen annál a tanyai megállónál abban az órában senki más nem várakozott. És neki mindig „abonamentje” volt. Hajnali ötkor azon a vidéken senki másnak eszébe nem jutott volna útra kelni. Magángazdák éltek a tanyákon, kinek-kinek megvolt a maga foglalatossága, művelték a sovány földeket, állatokat tartottak, s amikor lehetett, erdei munkából pénzeztek. Ha nem is kiválóan, ha nem is könnyen, de azért megéltek.
Dénkónak az volt a szokása, hogy hátrament a busz hátsó traktusába. Nem éppen a „saroglyába”, ahová akkortájt a „mozsikások” szoktak letelepedni, hanem egy kicsi előrébb, az utolsó dupla ülések valamelyikébe helyezkedett el. Míg haladt a járat a város felé, abban a negyven-ötven percben lehetett még egy kicsit szunyókálni, rá lehetett pótolni az éjszakai mulasztásra. Csakhogy Dénkónak általában nem volt szerencséje, mert a következő faluban, vagy a másik megállóban – volt legalább öt-hat ilyen a városig – újabb ingázók szálltak fel, s mivel mind ismerősei voltak legalább látásból, nem hagyták békén. Ejsze bálban voltál, Dénkó? – évődtek véle – Biztos, az asszony nem hagyott békén! – találgatták a bágyadtság okát, pedig jól tudták, hogy volt-e vagy sem bál valamelyik faluban. A tanyán általában nem báloztak. Asszonya pedig Dénesnek nem volt soha. Az nem jött „essze” neki. Marhái viszont voltak a pajtában, lovak, s talán juhok, kecskék is, azokat kellett kúrálni. Dénkóról azt tartották, hogy soha nem indul el anélkül, hogy rá ne nézne az állatokra. Akármennyire is biztos volt az állami munka, ő is azt szerette, hogy még legyen egyéb hátmög is. Lehet akármilyen szocializmus, egyszer a miénk az első… Ha véletlenül abbamaradt egy kicsit a „csesztetés”, pár perc múlva, mihelyt új utasok szálltak fel, s új oldalról kezdték piszkálni. Főleg a szabadságok katonák, akik rögvest megkérdezték, hogy mikor fog berukkolni? Mert Dénkónak időtlen-idők óta bokréta virított a kalapjában. Mit tehetett volna mást, annyit mondott csak, hogy az idén ejsze nem. Aztán a következő kellemetlen kérdést is nekiszegezték: Dénkó meg fogsz-e nősülni a farsangban? Dénkót mindenki tegezte, még az a suhanc is, aki csak a jövő szezonra tervezte a bajusza meghagyását. Nincsenek már jó fehérnépek! – sopánkodott kényszeredetten – Azok már mind férjhez mentek…
Véget ért az a korszak. Évek teltek el. Dénkó még fel-felbukkant a búcsúban. Bálban is láttam párszor. Kicsit kopottan, deresedő hajjal már, de büszkén. A bokréta ekkor is ott virított a kalapján, hadd lássa a világ, hogy regruta. Mindig egyedül. Nyilván. Sem gyerek, sem asszony nem kísérte.
Aztán újabb évek szeleltek tova. Nem láttam ugyan Dénkót, de néha eszembe jutott, ha elhaladtam az elárvult buszmegálló mellett – már fel sem tűnt senkinek az a rozsdás tábla s a düledező bódé, ahová egykor be lehetett állni a szél s az eső elől –, és érdekelt-forma az öreglegény sorsa. Elárvult azóta ő is, mint ez a hely – gondoltam ilyenkor.
Aztán felbukkant a minap egy falunapon. Még kopottabban, talán ugyanabban a divatokkal keményen dacoló öltönyben, s fehér hajjal, de félrecsapott zöld kalappal a feje tetején, és bokrétával. Úgy látszik, hogy a behívót soha nem kapta meg, s immár örökre elmaradt.
Megittunk egy sört. És beszélgettünk az életről. A nagy dolgokról. A szülők rég elhaltak – mondta a kérdésemre, majd azonnal hozzátette –, hogy a postás rendesen hozza a „nyugdit”. Nem sok, de elég. Nem is nagyon kell nekem a pénz – tette hozzá nyomatékkal –, mert örökbe vagyok fogadva, az „ecsémék” rendeznek. Kiitta az utolsó kortyot a bádogból, s letette a pultra. Na, ennek is annyi!
Udvarhelyi Híradó, 2012. augusztus 13.
(In: Simó Márton, Kijelölt hely, Erdélyi Műhely Könyvek, Budapest-Székelyudvarhely, 2014)
-a szerző engedélyével közzéteszi: sp-
Üdvözöljük az
Erdélyi magyarok a világban közösségében!
PayPal segítségével
átutalással
nemzetközi átutalással
IBAN számlaszámunk:
HU62 1070 0488 6631 7874 5110 0005
SWIFT/BIC: CIBHHUHB
Az adományozás adómentes.
© 2024 Created by erdelyimagyarok.com. Működteti:
Kattints az EMKA blogra, az Erdélyi Magyarokért Közhasznú Alapítvány hivatalos blogjára!
Friss hírek és képes beszámolók akciónkról, aktuális eseményeinkről, leírások az általunk szervezett eseményekről és sok-sok egyéb érdekesség.
A hozzászóláshoz tagja kell hogy legyen a Erdélyi magyarok a világban –nak.
Csatlakozzon a(z) Erdélyi magyarok a világban hálózathoz