"Azért vagyunk a világon, hogy valahol otthon legyünk benne!"
Kattints az EMKA blogra, az Erdélyi Magyarokért Közhasznú Alapítvány hivatalos blogjára!
Friss hírek és képes beszámolók akciónkról, aktuális eseményeinkről, leírások az általunk szervezett eseményekről és sok-sok egyéb érdekesség.
Térülök-fordulok a konyhában, s bár gondolataim a napi teendőim, terveim, lehetőségeim latolgatásán járnak, sokszor ott ragad tekintetem ezen az ütött-kopott, néhol repedezett, töredezett, régi falitányéron. Kék dolmányos, fess huszár kivont karddal, egyenes tartással ül lépkedő lován.
Egy jel a múltból, egy nagyon messzi múltból.
Anyai, Szabó nagyanyám (született Székely) 1917-ben, 19 évesen mondta ki a boldogító igent nagyapám oldalán a Küküllődombói unitárius templom hűvös csendjében, Az esküvői kelengyéjéhez tartozott, többi társával együtt, de ő az édesanyjától örökölte, dédnagyanyám pedig az üknagyanyámtól. Nagy becsben tartotta őket, ezt főleg. Gyermekként még kézbe sem vehettem. A stelázsi díszes tartóléceinek támasztva sorakoztak, szigorú rendben. Tudta, hogy az értéke csekély, de neki, szerintem, felért a mások Zsolnay örökségével.
Mikor készülhetett? Mikor szállt lóra ez a fess huszár a díszes ruhájában, sarkantyús csizmájában, éles karddal a kezében, szabadság- és dicsőségvággyal a szívében?
A többi falitányér mind virágmintás és más az anyaga.
Az látszik a legrégebbinek.
Talán nem véletlenül készült ez az egy ilyennek.
Ha ez emberöltőket próbálom visszafelé számolni: ha nagyanyám 1898. május 15-én született, mínusz 25 év az 1873, mínusz 25 év az 1848 (!). Talán a szabadságharc emlékét akarta megőrizni valaki egy ártatlan használati tárgyon?
Míg ezen morfondírozok, eszembe jut az egykori nagyszobában, a támlás pad fölött lógó nagyméretű kép. „A tizenhárom aradi vértanú”, melyet gyermekként, a padról ágaskodva annyit csodáltam. Betűzgettem a szövegét (ma már tudom, hogy Kossuth Lajosnak a vértanúkért mondott fohásza volt), bámultam a szép vitézeket, a különleges, fehér, címeres zászlót a piros-zöld háromszög szegélyezéssel, a homályba burkolózott szobor alakját a háttérben, babérkoszorúval a kezében.
A múlt üzenete újra és újra megérint. Ha akarjuk, ha hagyjuk.
Az Aradi Szabadság szobor újraavatásának együtt örültünk, a zászlót pedig minden nemzeti ünnepünkön viszontlátjuk.
Azóta már ismerjük a kép történelmi hátterét. Az internet jóvoltából tudom, hogy Bellony László „A tizenhárom aradi vértanú” című festménye után készült litográfia. Hallom nagyanyám hangját, amint a téli, sült alma illatú estében, rokkát pörgetve a vértanúkról szóló balladát énekli.
„Jaj, de búsan süt az őszi nap sugára
az aradi várbörtönnek ablakára …”
Számtalanszor elmesélte szívfájdalmát, miszerint a kép, ami lényegében dobozt álcázott a széles keret mögött (nem így, mint ez, az egyik aukciós ház honlapján talált példány), egy hengeres zenegépet rejtett valamikor (ő patefonnak mondta), amit, ha felhúztak ezt a balladát zenélte. Csak hát egy lelkes rokon javítás címszó alatt elvitte és örökre nyoma veszett.
Csak puszta véletlen lehet, hogy nagyanyám kelengyéjében volt a tányér, meg a kép is? Az ő felmenőiről nagyon keveset tudok. Néhány monogramos – SZ GY – Székely György - tégla és valami homályos, elúszott vagyonnal összefüggő tiltott házasság meséje rémlik fel a régi elbeszélésekből.
Mostanra már csak a tányér maradt.
Ott lóg a falon, s ha arra nézek, a konyhaablakon át látom a zászlórúdon lengedező nemzeti színű zászlónkat az udvar feletti fenyők alatt. A mi „kis Hargitánk”, így nevezzük. Az egyik fenyő a Vereckei hágóról, csemeteként érkezett hozzánk egy barátunk jóvoltából. Jó ezt így együtt látni. Külső, belső harmónia. Nekünk.
Csak hát az én huszárom továbbra is „néma”, még a nagyítóval fürkészett pecsétnyom a hátoldalán sem árul el semmit nekem.
Nem baj, nekem így is egy gyermekkori emlék, egy „lármafa” a múltból.
Ha majd elvitte hamvainkat a Duna vize, filléres kacat lesz belőle, egy kuka fenekén. Darabjaira törve kihull majd kezéből a kard, emléke feledésbe merül. Ahogy a miénk is.
De addig is, itt van nekem, egy virtuális kapocs a messzi múlttal.
Emlékezem… és ez nagyon-nagyon jó!
2017.03.29.
Szólj hozzá !
Csatlakozom, azokhoz akiknek tetszett !
Üdvözöljük az
Erdélyi magyarok a világban közösségében!
PayPal segítségével
átutalással
nemzetközi átutalással
IBAN számlaszámunk:
HU62 1070 0488 6631 7874 5110 0005
SWIFT/BIC: CIBHHUHB
Az adományozás adómentes.
© 2024 Created by erdelyimagyarok.com. Működteti:
Kattints az EMKA blogra, az Erdélyi Magyarokért Közhasznú Alapítvány hivatalos blogjára!
Friss hírek és képes beszámolók akciónkról, aktuális eseményeinkről, leírások az általunk szervezett eseményekről és sok-sok egyéb érdekesség.
A hozzászóláshoz tagja kell hogy legyen a Erdélyi magyarok a világban –nak.
Csatlakozzon a(z) Erdélyi magyarok a világban hálózathoz