Advent harmadik hétvégéjén immár huszonötödik alkalommal rendezték meg a magyar nyelvterület téli ünnepköri játékainak legnagyobb hazai mustráját, a nemzetközi betlehemestalálkozót, Debrecenben; a cívisváros éppen 10. alakalommal volt házigazdája. A jubileumi seregszemlére harminc betlehemes érkezett a Kárpát-haza minden magyarlakta területéről.
Tizenhat anyaországi mellett tizennégy határainkon túli hagyományőrző csoport (kettő Kárpátaljáról, három a Felvidékről, három Délvidékről, hat pedig a Partiumból és Erdélyből) mutatta be gazdag szokáshagyománya színe-javát a debrecenieknek és a környékbelieknek.
A játszók által idén is ezrekhez jutott el karácsony üzenete! A péntek esti ünnepélyes nyitórendezvény meg a Luca-napi tudományos tanácskozás közötti időben szinte mindenütt betlehemeztek: művelődési és közösségi házakban, templomokban, könyvtárakban, szabadtéri színpadon, bábszínházban, gimnáziumban, óvodában, kórházban, áruházban, s nagy sikerük volt a lakótelepi és a tanyai családi délutánoknak is.
E dramatikus játék „atyja”, Ferenc testvér bizonyára nem gondolta volna annak idején Assisiben, hogy - tömegigényeket kielégítendő - nagy adventi újítása, a betlehemállítás még sok évszázad múltán is népszerű lesz a keresztény kultúrkörben s különösen nálunk – sajátosan magyar pásztorjátékkal körítve. Történt, hogy 1223 karácsonyára készülve megkérte egyik barátját, rendezzen be egy barlangot, hozasson belé szalmát meg szamarat, ökröt, hívjon pásztorokat, s ahogyan ma mondanánk, amatőr színjátszókkal elevenítsék fel a szent éjszaka történéseit. Karácsony máig érvényes, igazi arcát Assisi Szent Ferenc fedezte fel számunkra!
A debreceni, negyedszázados múltú rendezvénysorozaton eddig a Kárpát-haza közel kétszáz településének betlehemesei mutatkoztak be. Szerepléseikről sok száz film- és videofelvétel valamint számtalan kiadvány készült azzal a nem titkolt szándékkal, hogy ezzel is segítsék a betlehemes játékok átörökítését vagy „visszatanítását”.
A Debreceni Művelődési Központ tíz éve gondos szervezője és házigazdája e találkozóknak. Nem csekély mértékben, munkájuk elismeréseként „a debreceni betlehemes találkozók hagyományátörökítési gyakorlata 2015. évben a Szellemi Kulturális Örökség Jó gyakorlatok nemzeti nyilvántartására felvétetett.” – határozott az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottság Szellemi Kulturális Örökség Szakbizottsága.
(Megjelent az Evangélikus Élet 2015. évi karácsonyi összevont lapszámában)
A hozzászóláshoz tagja kell hogy legyen a Erdélyi magyarok a világban –nak.
Csatlakozzon a(z) Erdélyi magyarok a világban hálózathoz