"Azért vagyunk a világon, hogy valahol otthon legyünk benne!"
Kattints az EMKA blogra, az Erdélyi Magyarokért Közhasznú Alapítvány hivatalos blogjára!
Friss hírek és képes beszámolók akciónkról, aktuális eseményeinkről, leírások az általunk szervezett eseményekről és sok-sok egyéb érdekesség.
Ünnep volt 1953. március 3-án a börvelyi Végh-portán: Sztálin halála napján kisfiúk született! E Kraszna-parti szinte színmagyar s zömében református település ma is lakóhelye dr. Végh Balázs Bélának, a szatmárnémeti tanítóképző igazgatójának. Innen indult, s kanyargós, fordulatokban bővelkedő majd’ két évtized után ide tért vissza. Innen jár be munkahelyére, a Babes-Bolyai Egyetem kihelyezett tagozatára, innen figyeli s szervezi - a határ mindkét oldalán - a Reformátusok Szatmárért Egyesület munkáját, közben a családi portán gazdálkodik, állatokat tart, kertet művel, szőlészkedik. – Oktatás közben kipihenem a fizikai munkát, ha gazdálkodom, kipihenem a szellemit - mondja derűsen.
Boldog gyermekéveit szülőfalujában töltötte, elemibe a régi református iskola épületébe járt, majd a közeli Nagykároly elméleti líceumában érettségizett 1972-ben. – Öt évig mindenfélével foglalkoztam, voltam képesítés nélküli nevelő, mezőgazdász, újságíró, színházi kellékes még kárpitos is – emlékezik. Végre 1977-ben felvették a kolozsvári egyetem magyar-német szakára. Meleg szavakkal emlékezik tanáraira, közülük is elsősorban Cs. Gyimesi Évára, akinél később Kanonizáció a kisebbségi irodalmakban címmel doktori értekezését írta. Huszonnyolc éves korában nősült, felesége szamosgoroszlói. Diplomával a zsebében Végh tanár urat is - ugyanúgy, mint a többi 13 magyar évfolyamtársát – ide-oda dobálta a Ceausescu-féle oktatáspolitika. Végzés után a Szilágy megyei Selymesilosvára helyezték, egy színmagyar településre (Ilosvai Selymes Péter falujába), ahol román iskolában taníthatott magyart, fakultatív tantárgyként. – Az emberek sanyarú körülmények között éltek, de példaszerűen. Ma sem felejtem a szívmelengető, gyertyafényes bezélgetéseket - idézi fel első állomáshelyét. Feleségét ugyanakkor Krasznára delegálták. Egy év múlva már valamivel közelebb kerültek egymáshoz, ő Sarmaságra, németet tanítani a helyi gimnáziumba, felesége pedig a szomszédos Szilágylompértra. De a szülőföld vonzása még a szilágysági pálinka és a sarmasági bor ízénél is erősebb volt. Hazavágyott Szatmárba, ami - egy újabb kitérő után - végre sikerült. Öt évig még Szamosdarán tanítottak, s albérleteztek, mint eddig mindenütt. Közben felesége már-már Börvelyben kötött ki, mivel a szomszédos Csanáloson alkalmazták.
Addigi életét felkészülésnek szánta. – 2000-ig adtam esélyt Ceausescunak - említi némi iróniával. A forradalom azonban „rövidített”, ’90-ben hazahívták iskolaigazgatónak. Az ezredfordulón a Babes-Bolyaira is invitálták, de nem ment. – Megvártam, míg házhoz jön az egyetem - mondja derűsen. Ez a vágya valóban beteljesedett, 2000-óta a szatmári tanítóképzőben tanít, s tíz éve az intézmény oktatási igazgatója.
Igazi homo faber! Tanít, gazdálkodik, könyveket ír, németből fordít, s mindenütt ott van, ahol valamit tenni lehet a Partium magyarságért. Alapító tagja, majd titkára a Reformátusok Szatmárért Közhasznú Egyesületnek, melynek ötlete egy fábiánházi lovardában született, Fülöp Istvánékkal beszélgetve (nevezett akkoriban még a térség országgyűlési képviselője). Alakuló ülésük 2011-ben Jármiban volt, hol is 27 alapító arra a közös elhatározásra jutott, hogy újra életre keltik a trianoni országhatár által szétdarabolt történelmi Szatmárt, és megvalósítják az ott élő magyarság spirituális egyeségét. „A szatmári ember önmagára ébredése mindenkor összefonódott a református egyház és a református értelmiség szellemi-lelki újjáéledésével, ez ma, a globalizáció korában sem történhet másképpen. Az egyháznak, a keresztyén eklézsiának ma is van rejtett tartaléka és szellemi-erkölcsi alapja, melyre bátran építhet” – tartalmazza szándéknyilatkozatuk. Azóta mindben évben megrendezik a „Szatmár – határok nélkül” találkozókat, könyveket, CD-ket adnak ki, kiállításokat, bemutatókat szerveznek, és honlapjuk is van: a Szatmári Műveltség Tára. A szálak rendszerint Börvelyben futnak össze, a Végh-portán…
Nemrégiben a helyi eklézsia kurátorává választották. Láthatóan jól érzi magát családja, atyafiai, sokezer könyve és tanítványai körében - számára így kerek a világ! – Az utóbbi két és fél évtizedben többet értem el, mint azelőtt. Addig takaréklángon éltem. Kegyelmes volt hozzám jó Isten! - mondja búcsúzóul.
(Megjelent a Reformátusok Lapja 2015. évi 20. számában.)
Szólj hozzá !
Ez az életút nagyon hasonlít a megemlékező életútjára... Köszönjük!
Üdvözöljük az
Erdélyi magyarok a világban közösségében!
PayPal segítségével
átutalással
nemzetközi átutalással
IBAN számlaszámunk:
HU62 1070 0488 6631 7874 5110 0005
SWIFT/BIC: CIBHHUHB
Az adományozás adómentes.
© 2024 Created by erdelyimagyarok.com. Működteti:
Kattints az EMKA blogra, az Erdélyi Magyarokért Közhasznú Alapítvány hivatalos blogjára!
Friss hírek és képes beszámolók akciónkról, aktuális eseményeinkről, leírások az általunk szervezett eseményekről és sok-sok egyéb érdekesség.
A hozzászóláshoz tagja kell hogy legyen a Erdélyi magyarok a világban –nak.
Csatlakozzon a(z) Erdélyi magyarok a világban hálózathoz