"Azért vagyunk a világon, hogy valahol otthon legyünk benne!"
Kattints az EMKA blogra, az Erdélyi Magyarokért Közhasznú Alapítvány hivatalos blogjára!
Friss hírek és képes beszámolók akciónkról, aktuális eseményeinkről, leírások az általunk szervezett eseményekről és sok-sok egyéb érdekesség.
Világéletében tanított atyánkfia, jobbára matekot, fizikából meg inkább „tudományoskodott”, s megfordult szinte minden iskolatípusban. Immár magányosan, betegség, rokkantnyugdíjazás után is változatlan szenvedéllyel tanít, órarendszerűen fogadva a „pótlásra szorulókat”.
Otthonát egy kisebb gimnázium jól felszerelt fizikaszertárának vélnénk, ha az összképet nem zavarná az ágy, némi tisztálkodó felszerelés, no meg egy hatalmas polcrendszer, telis-teli könyvvel, hanglemezzel, kazettával. Szenvedélyesen érdekli a történelem, már csak a személyes érintettség okán is, hiszen felvidéki szülővárosát ide-oda sodorta a huszadik századi forgószél, zeneszeretetét meg kántortanító felmenőitől örökölte.
Igazi homo ludens! Gyermekeivel annak idején a számok nyelvén kommunikált, ilyeténképpen: Menj el 502-re, itt a tételsor, ha esetleg nincs, nézd meg 593-nál, ott biztosan kapsz, hazafelé jövet meg 175-nél váltsd ki ezt! A számok lépésekben értendők. Dekódolva: vásárolj be a vegyesboltban, ha valamit nem kapsz, menj át a kispiacra, majd váltsd ki gyógyszereimet a patikában! Ugyanígy – többször lelépve s az adatokat átlagolva - számította ki a trafik, a zöldséges, meg a cipész lakásától mért távolságát is.
A számokban, szokta mondani, még soha sem csalódtam! A pí az keleten is, nyugaton is 3.14, az ánégyzetmegbénégyzet mindenütt cénégyzet, a fizikában meg a kémiában olyan nincs, hogy „lehet”, meg „bizonyára”, mint némely társadalomtudományban (leginkább a finnugor nyelvrokonítás meg az őstörténeti kutatások dilettantizmusa dühítette), summa summarum: Sók, savak, bázisok ott - szók, szavak, frázisok meg itt!
Mikor gyermekei-unokái messzire repültek, atyánkfia új számolósdi után nézett. Pár éve elkezdte mérni a postaládájába kéretlenül bedobált meghívókat, prospektusokat, katalógusok meg reklámújságok tömegét, miket senki sem olvas, hisz szinte azonnal a lépcsőházi gyűjtőládában landolnak – a szemfüles terjesztők újabban már eleve oda is dobják. Az utolsó négy év mérlege (kerekítve): 3, 5, 8 és 13 kilogramm. Legnagyobb sajnálatára, idén nem folytatódhat e szép, fibonaccis számsor, mivel máris 6-nál tart, s hol van még a Szilveszter!
Szólj hozzá !
"Sók, savak, bázisok ott - szók, szavak, frázisok meg itt!" - Sajnos ez kíséri napjainkat már több évtizede.
hány c van az "ecc pecc kimehecc"-ben, ha végig mondjuk?
Eszembe juttattátok az akáclevél kiszámolót: szeret, szívből, igazán, egy kicsit, cseppet sem....:)))))))))) -mondogattuk valamikor.
Diakkoromban en is mindig szamoltam a lepteimet,ha paratlan volt az iskolaig,akkor felelek,ha paros ,akkor nem!!! De reg volt!!!
Érdekes, én is használom a kiszámolósdit még ma is hatvanan túl. Lépcsőházakba "kötelezöen" számolom a lépcső fokokat, a doktori várótermbe meg a mozaik kockákat, vagy a csempéket. Jó figyelem elterelő a sok lépcső megmászásába és időtöltésnek se rosz amig az ember várakozni kényszerül. Idővel még variálzam is: párossával majd hármassával számoltam, és ha a végeredmény talál akkor még örvendeni is tudtam a -munkámnak! Hát ez is a mindennapjainkhoz tartozok! A reklámpapirok azért azok se haszontalanok, mert tüzgyujtani, zöldséget rá pucilni, meg a házkörül is fel lehet használni, még ha el se is olvasom őket...
Atyámfia az Úrban! Ez bizony a "kalkulexia" (copyright Halász Gizka) egyik sajátos esete.... :-)
Én minden apró gyümölcsből (barack, szilva, cseresznye), vagy napraforgó szemből, meg ilyesmiből mindíg páros számút eszem. ...és számolom őket. Ez mi?
21 lenne a következő, de ha február (?) végén már 6 kilónál tart, akkor 36 kg lesz az év végére... lehet, hogy átmegy négyzetre-emelésbe és akkor jövőre 7-nek a négyzete következik :D
Én is a számolós vagyok, főként, ha várakozni kell. Olyankor tudom, hogy hány járólap van lerakva az adott helyen, a lapok méretéből következtetve, hogy az hány négyzetméter, mennyien jöttek-mentek míg vártam... nem is gondoltam, hogy ilyen sok "kalkulexiás" társam akad. Így neveztem el ezt a számolási mániát, ami ellentétes a diszkalkuliával :D
Ó, köszönöm! Vannak ilyen emberek - megállapítottuk, mi szóbanforgók közösen -, akik minden megszámolnak: hány lámpája van az autóknak, hány könyv van a polcon, hány radiátorelem, hány pohár az asztalon, ... No, azt nem szoktam megszámolni, hmint nagymamám, hogy hány göngyöleg töltottkáposztát tettem a fakékba, de a sütit már meg, hogy hány darab lett belőle. El is felejtem ezeket azonnal, ezért kell mindig újraszámolni.
Kedves Mária! A legközelebbi bővített és újraszerkesztett "kiszámolóba" Téged is beleveszlek! :-)
Üdvözöljük az
Erdélyi magyarok a világban közösségében!
PayPal segítségével
átutalással
nemzetközi átutalással
IBAN számlaszámunk:
HU62 1070 0488 6631 7874 5110 0005
SWIFT/BIC: CIBHHUHB
Az adományozás adómentes.
© 2024 Created by erdelyimagyarok.com. Működteti:
Kattints az EMKA blogra, az Erdélyi Magyarokért Közhasznú Alapítvány hivatalos blogjára!
Friss hírek és képes beszámolók akciónkról, aktuális eseményeinkről, leírások az általunk szervezett eseményekről és sok-sok egyéb érdekesség.
A hozzászóláshoz tagja kell hogy legyen a Erdélyi magyarok a világban –nak.
Csatlakozzon a(z) Erdélyi magyarok a világban hálózathoz