Krisztusnak ajánlva
Bogdánffy Szilárd vértanú emlékére
2010. október 30-án példaképet és közbenjárót állított az Egyház a világ elé, mikor a nagyváradi római katolikus székesegyházban Őeminenciája Angelo Amato újonnan kinevezett bíboros, a Szenttéavatási Kongregáció prefektusa a boldogok soraiba iktatta Isten Szolgája Bogdánffy Szilárd vértanú püspököt, ki az első olyan boldoggá avatott püspök, aki az elmúlt rendszer áldozataként kommunista börtönben halt meg.
Bogdánffy Szilárd 1911-ben született a Torontál megyei Feketetó községben, gimnáziumi tanulmányait a Temesvári Piaristáknál végzi, majd a Budapesti Központi Papnevelő Intézetben szerzett hittudományi doktorátust. A nagyváradi egyházmegye papjaként rendkívüli nyelvi tehetségét és matematikai képességét használva lenyűgöző tudású hittanár és teológiai professzor vált belőle, aktívan sportolt és járta a természetet.
Nagy érzékenységgel fordult a szegények és üldözöttek felé, emiatt gyakran zaklatták a román csendőrök, majd a vészkorszakban zsidókat bújtatott és mentett, kivívva ezzel a nyilasok üldözését.
A Merici Szent Angéla (orsolyita) Harmadrend alapításával a keresztény értékrendű családok megerősítését célozta.
Amikor a román hatóságok a katolikusokat román nemzeti egyházzá akarták alakítani szembefordult a mozgalommal.
Róma, az egyházüldözések várható fejleményeit látva engedélyezte a rendkívüli és titkos püspökké avatási szertartásokat. 1949-ben Gerard Patrick O’Hara érsek szentelte titokban püspökké a bukaresti nunciatúra épületében.
Az állami szervek még abban az évben letartóztatták és 12 év kényszermunkára ítélték.
Négy év alatt megjárta a híres romániai börtönöket, Nagyvárad, Jilava, Máramarossziget, Capu Midia.
Nagyon sokat kínozták, verték, hite feladására bíztatták. A börtönben is társai sorsának könnyítése foglalkoztatta, száraz kenyérdarabokkal etette őket, nehéz zsákokat cipelt a gyengék helyett és emiatt is sokat verték.
Tüdőgyulladását a börtön orvosa nem volt hajlandó gyógyszerrel gyógyítani, ezért a negyvenkét éves, életerős, erős fizikumú fiatalember végképp leromlott állapotban 1953-ban a nagyenyedi börtönben visszaadta lelkét teremtőjének.
Sírjának helye máig ismeretlen, mert az egykori börtöntemető fölé ipari központot építettek
Halála vértelen vértanúság volt.
A hozzászóláshoz tagja kell hogy legyen a Erdélyi magyarok a világban –nak.
Csatlakozzon a(z) Erdélyi magyarok a világban hálózathoz