"Azért vagyunk a világon, hogy valahol otthon legyünk benne!"
Kattints az EMKA blogra, az Erdélyi Magyarokért Közhasznú Alapítvány hivatalos blogjára!
Friss hírek és képes beszámolók akciónkról, aktuális eseményeinkről, leírások az általunk szervezett eseményekről és sok-sok egyéb érdekesség.
Szombat van, reggel, vásárolok. Állunk a mini-diszkont ajtajában. Sorban állunk, mert a helyiség igen pici, nem férünk be. Sokan vagyunk. A fiatalember, aki délelőtti egészségügyi sétáját végzi kedvenc vérebével, megáll mellettünk. A bájos kutyus (lehet úgy 80 kiló) flegmatikusan, békésen méreget bennünket. Gazdája szemlátomást állatvédő: nem tűri, hogy kutyuskáját szájkosárral kínozzák, így inkább a kezében lóbázza azt.
A bolt előtt leveszi a morgolódó tündérbogárról a cérnavékony pórázt, és nagyvonalúan elnézve mellettünk, bemegy az üzletbe. Az eb az ajtó mellett álló gyermekkocsihoz sompolyog, és élénk érdeklődéssel vizsgálgatja a benne fekvő kisbabát. Talán túl közelről. A bébi ijedten felsír.
- Fiatalember, kérem, ne engedje a gyermekhez a kutyát! - kéri rémülten az üzletben várakozó nagymama, és kiszalad.
A kutya, mintha értené, egy lépést hátrál. Értelmesebb, mint a gazdi, aki vicsorogva vakkant rá a nagymamára: - Ne féljen, anyó, nem eszik kölyköt a kutyám!
A nagymama elsápad, az eb szégyenkezve lesüti a szemét, a boltban várakozók közül mindenki bölcsen hallgat. Végül a döbbent csendben így szól valaki:
- Fiatalember, elfelejtette feltenni a szájkosarat!
- Mondtam, hogy nem harap, maga ökör!
- Nem a kutyának, saját magának! - jegyzi meg halkan ugyanaz a hang.
Szólj hozzá !
Azért itt se volt mindig így... A nem is olyan régmúltban szakmai felügyeleti rendszer ellenőrizte az iskolai munka színvonalát - oktatást és nevelést egyarán beleértve. Hogy örült a pedagógus társadalom, amikor megszabadult ettől a kényelmetlen nyűgtől! Pedig a szabadság java még hátra volt... A mai tanítókat, tanárokat már ennek a jegyében képezik... Nyílt erőszakkal kevésbé lehet szétbomlasztani egy közösséget, mint talmi szabadságjogok megadásával (esetleg kötelezővé tételével).
Kedves Mária!
Két szomorú, nagyon elrontott dologra világítasz rá. Összefüggenek. Az én korosztályomat még otthon/iskolában úgy nevelték, hogy segítsük az időseket, betegeket, rászorulókat. Mikor annakidején anyukámnak átadták a helyet a villamoson, úgy ült le, hogy engem az ölébe vett. Akkor még tudták, hogy nem a gyerek kapja a helyet, hanem a kisgyerekes felnőtt! Ha a szülő a gyereket ülteti le egyedül, megerősíti benne, hogy neki ez jár - mint annyi minden más is. Nemzedékek óta önzésre neveljük a fiatalokat, nem pedig a mások iránti udvariasságra, együttérzésre. Ajándékokkal, elvtelen engedékenységgel próbáljuk "pótolni" az együtt töltött órákat, a családi és iskolai nevelést.
Nagyon nehéz egyedül szembeszállni a gyökeresen megváltozott közvéleménnyel (nem is tartom célszerűnek) ha még az iskolában is kiveszik a pedagógus kezéből a nevelés lehetőségét - ráadásul maga az igazgató is ilyen elképesztően gondolkozik.
(Megjegyzem, én is naponta találkoztam a munkám során ezzel a ferde szemlélettel. Például az egyik szülő megszervezte, hogy délelőttönként - tanítási időben - óránkénti váltással vittük az osztályokat a McDonalds-be, mivel azok éppen egy beetetési kampányt indítottak. Mi meg kiszolgáltuk őket... Mindenki örült, hogy addig sem kell tanítani... Én csendben elszabotáltam a "kirándulást", helyette olvasás és matematika órát tartottam - volt is mit hallgatnom, szülőktől, gyerekektől, kollégáktól... Ennek több mint tíz éve...)
Nehéz dolog ez. Én is csak olyankor szólok már, ha nagyon bosszant az igazságtalanság, nemtörődömség, szemtelenség. Akkortól kezdve, hogy a buszon egy rogyadozó bácsinak helyet akartam szerezni, s a végén még énrám kiabált, hogy hallgassak már és őt ne idegesítsem ilyesmivel, mert neki nem kell ezektől semmi. A fiatalemberek meg nyugodtan visszaültek, mert az "öreg" úgyse akar leülni. Pedig a temető mellett megy el a buszom, s mindennap végignéztem, hogyan adják át az ötvenévesek a hetvenéveseknek, a hatvanévesek a nyolcvanéveseknek azt a pár helyet, ami nekik jutott a buszon, mert az ifjabbak közül senki nem hajlandó megmozdulni. Még olyat is láttam, hogy a szomszédom, - mellesleg egyetemi adjunktus, a felesége meg más jelentős intézmény főnökasszonya - , elfogadja a hatéves lánya számára a helyet egy olyan idős nőtől, akinek a lába oszlopnyira volt dagadva a fásli alatt. Ő aztán a kapára támaszkodott, amellyel a néhai férje sírját gondozta még tíz perccel azelőtt. Aztán a busz a poliklinika felé fordul, ahova ugyancsak rogyadozó lábon állva jutnak el a betegek, mert nincs erejük szembeszállni az ifjúsággal. (Én meg minden reggel émelyegve érkeztem a munkahelyemre a látottaktól.)
Amikor az iskolában megemlítettem ezeket a dolgokat, a szülők befújtak az igazgatónál, hogy nem a tananyaggal foglalkozom órán. "Nem az a dolgom, hogy neveljek, hanem, hogy oktassak. A serdülő pedig üljön le, mert nehéz a táskája." Ezen a helyen nem fejtem ki, hogy mi mindent gondolok még a témáról.
Ami azt illeti, én se mertem volna rászólni a kutyásra. A frappáns válaszért is könnyen be lehet gyűjteni néhány pofont vagy legalábbis durva megjegyzést. Ilyenkor az a gyakorlat, hogy mindenki behúzza a nyakát és arra gondol, de jó hogy nem velem történik... Úgy teszek, mintha itt se volnék... Pedig sokszor egyértelmű sikert hozhatna a közösség támogatása. "Sok lúd disznót győz" - így szól a közmondás is.
Üdvözöljük az
Erdélyi magyarok a világban közösségében!
PayPal segítségével
átutalással
nemzetközi átutalással
IBAN számlaszámunk:
HU62 1070 0488 6631 7874 5110 0005
SWIFT/BIC: CIBHHUHB
Az adományozás adómentes.
© 2024 Created by erdelyimagyarok.com. Működteti:
Kattints az EMKA blogra, az Erdélyi Magyarokért Közhasznú Alapítvány hivatalos blogjára!
Friss hírek és képes beszámolók akciónkról, aktuális eseményeinkről, leírások az általunk szervezett eseményekről és sok-sok egyéb érdekesség.
A hozzászóláshoz tagja kell hogy legyen a Erdélyi magyarok a világban –nak.
Csatlakozzon a(z) Erdélyi magyarok a világban hálózathoz