"Azért vagyunk a világon, hogy valahol otthon legyünk benne!"
Kattints az EMKA blogra, az Erdélyi Magyarokért Közhasznú Alapítvány hivatalos blogjára!
Friss hírek és képes beszámolók akciónkról, aktuális eseményeinkről, leírások az általunk szervezett eseményekről és sok-sok egyéb érdekesség.
Régvolt őszi esték hangulata kísért ennyi évtized távlatából is.
Korai sötétedés, hűvös, nyirkos köd, a gyéren kivilágított, sáros utcák felett terjengő, jellegzetes szagok, illatok, hangok, zajok. A frissen felfőtt tej, a készülő puliszka, a mosléknak leforrázott korpa, a pincékben erjedő must fanyar illata, a szénás csűrben gondosan felrakott sarjú száraz virág illata, a csűr földjén hántásra váró törökbúzarakás, a jóllakott állatok esti „társalgása” békésen egybeolvadt a virágoskert őszirózsáinak elmúlást idéző illatával.
Vacsora után összeültünk kalákában, szomszédokkal, rokonokkal és a petróleumlámpák fénye és a forralt-boros vidám beszélgetés mellett minden cső kukorica „levetette ruháját”, amit aztán rendre, a sütőkemencék tűzterei nyeltek el. („A szebb, fehérebb, majd a gyermeknek kell az iskolába, lábtörlő fonásra!” Igen, meg kellett tanulniuk, a „lyánkáknak” pedig gombvarrást, kötést, horgolást, minden öltésfajtát és saját díszítésű babakelengye összeállítást. De régen volt, Istenem!)
Nyiladozó gyermeki értelmünk a felnőttek meséit hallgatta a régi idők történéseiről, vagy az épp terítéken levő pletykák, néha kétértelmű vélemény nyilvánításain törtük a fejünket. Másnap a frissen kisepert kas nyári „baba-ház” státuszából ismét átvette rendeltetésének kijáró szerepét. A csövek egy része a helyi, pöfögő malomban folytatta útját, hogy máléliszt és korpaként térjen vissza háziszőttes, piros csíkos zsákokban az ökrök vontatta szekér derekában.
Egy megsárgult, régi fényképen pionír nyakkendős iskolás lány áll a kultúrotthon színpadán. Én tudom, hogy akkor mit szavalt. Arany János 1877-ben írt balladáját: „Tengeri-hántás”. És azt is tudom, hogy a könnyeivel küzdött, de elmondta.
Nem volt könnyű, de valahogy mégis annyira „kerek” volt a világ. Mondom most, idős fejjel. Hiszen akkor alig vártuk, hogy szabaduljunk a kiszabott feladattól. Várt egy jó könyv, egy titokzatos című film (feliratos!) a moziban, egy baráti társaság, később egy jó kis házibuli.
Ami vagyok, amivé lettem, onnan eredeztethető. Ez a kötelék szent és örök.
Szeretném, ha az unokám megismerné az ottani és akkori élet „írott lenyomatát”. Nem most, nem a közeljövőben. Egyszer, majd sokára, amikor ő is megöregszik, és már nem tehet fel kérdéseket nekem. Amikor talán egy összekötő láncszemet keres a felmenői és saját utódai között. Mert ez az időszak mindenkinél előbb vagy utóbb, de bekövetkezik.
Ma sem fogalmazhatnám másképp:
„Perben állok az idővel. Örökös perben. Könyörtelenül elveszi jogos jussát. Tudom, a vesztes fél csak én lehetek, de amíg lehet, ha csak apró dolgokban is, de megalkuszunk. Egy-két ráncért, némi kopásért itt-ott, néha kínzó ízületi fájdalomért cserébe hadd nyerjek jogerős távoltartási végzést az Idő csatlósával, a Feledéssel szemben.
Az emlékeimért.”
(Részlet a „Parasztgúnyás áldásosztó” c. jegyzetemből)
2017.09.28.
Szólj hozzá !
Hát ez igazán frappáns, földim! Köszönöm a reám szánt időt.
De jó is lenne abban a „kerek” világban... Ez a Láncszem gyöngyszem, Terike. Nagyon jó érzés volt olvasni, köszönöm!
Üdvözöljük az
Erdélyi magyarok a világban közösségében!
PayPal segítségével
átutalással
nemzetközi átutalással
IBAN számlaszámunk:
HU62 1070 0488 6631 7874 5110 0005
SWIFT/BIC: CIBHHUHB
Az adományozás adómentes.
© 2024 Created by erdelyimagyarok.com. Működteti:
Kattints az EMKA blogra, az Erdélyi Magyarokért Közhasznú Alapítvány hivatalos blogjára!
Friss hírek és képes beszámolók akciónkról, aktuális eseményeinkről, leírások az általunk szervezett eseményekről és sok-sok egyéb érdekesség.
A hozzászóláshoz tagja kell hogy legyen a Erdélyi magyarok a világban –nak.
Csatlakozzon a(z) Erdélyi magyarok a világban hálózathoz