"Azért vagyunk a világon, hogy valahol otthon legyünk benne!"
Kattints az EMKA blogra, az Erdélyi Magyarokért Közhasznú Alapítvány hivatalos blogjára!
Friss hírek és képes beszámolók akciónkról, aktuális eseményeinkről, leírások az általunk szervezett eseményekről és sok-sok egyéb érdekesség.
Jó munkának idő kell! – volt a szavajárása. Így aztán a határidő provizórikus tényező volt Mester úrnál, ahogyan atyánkfia falujának „mehánikusát” szólították. De e gyöngeségét elnézték neki, mert az égvilágon mindenhez értett! Igazi ezermester volt, ha kellett patkolt, vaskerítést kovácsolt, dróthálót szőtt, villanyt szerelt, vagy biciklit, motorkerékpárt javított. Teremnyi műhelyében kovácstűzhelytől esztergapadig sorjáztak a különböző rendeltetésű gépek, fúró-faragó-csiszoló kézikészülékek.
Mester urat minden rendszer megbecsülte, még Rákosi alatt is önálló ipart vihetett! Rendszerint két-három inast tartott, kik szabadulás után aztán hosszabb-rövidebb ideig ott maradtak mellette segédnek. Az udvaron meg mindig téblábolt egy-két fiúcska, kik könnyen kaphatóak voltak amolyan „küldd ki-hívd be” feladatokra, kisebb munkákra. Gyermekként, a többiekhez hasonlóan, atyánkfiát is vonzotta a sok csillogó szerszám s a jellegzetes, mással össze nem téveszthető műhelyszag. A drótszövést szerette a legjobban, mert a hajtókerék kezelése már komoly, bizalmi munkának számított – irigyelték is érte kellőképpen a cimborák.
Mester úr fiatal korában, a nagy háború előtt, sofőr volt a bárónál. Alkalmi mesedélutánjainak rendszeres műsorszáma volt az ottani élet megidézése. Akkor igazi úr volt, emlegette, fölötte állt még a belső cselédségnek is (itt, mondanivalóját aláhúzandó, mindig magasra emelte busa szemöldökét), a személyzet tisztelettel bánt vele, s gyakran cicázott a két szobalánnyal, olykor egyszerre ölelgetve őket – a finom bőrkesztyű ilyenkor azért lekerült a kezéről… Hitték is meg nem is a fiatalok, de az öregek szemhunyorintásából, cinkos tekintetváltásából sejteni lehetett, hogy úgy történt a dolog, ahogyan mondta (mindennek híre ment akkor is a faluban).
Házát már rég lebontották, a műhely egykori helyén most hatalmas ABC terpeszkedik. Ha gondja támad az embernek, valami javítani valója, ma bizony nem könnyű jóravaló iparost találni arrafelé sem, ezermestert meg… Csak a legidősebbek emlékeznek már a Mester úrra, de szavajárását - jó munkának idő kell – még mindenki ismeri, idézi. Mostanság egy másikat is gyakran citálnak tőle: Mit mondott Bede? Ne törődj vele! Talán nem véletlenül.
Szólj hozzá !
Lúdas Matyit is azért húzták deresre, mert igaza volt... Dehát ez nem vigasz.
Minél mélyebbre ásunk, annál elkeserítőbbnek látszik a jelen. Hogy lehet ebből kimászni?
A pedegógusképzés terén elkeserítő tapasztalataim vannak nekem is. A tanítóképzőben eleinte még mi is jártunk hallgatóinkkal gyakorlótanításra, zárótanításaikat mindig megnéztük, aztán - úgy 15-18 éve - kezdett e szokás elkopni, s a gyakorlat olyan ballaszt-szerűvé vált hallgatónak-gyakorlatvezetőnek egyaránt. Az egyetemeken még ennél is rosszabb a helyzet!
Nem engedném továbbá egyetlen pedagógusképzőben sem, hogy módszertant olyanok tanítsanak, akik nem dolgoztak hosszabb ideig óvodában vagy iskolában, s akik gyereket csak akkor láttak/látnak, ha a sajátjukat oda elviszik. Ez az egyik s talán legfontosabb magyarázata annak, hogy nem felkészültek a kikerülők. Tovább is van, de nem mondom, mert a pedagógia magas tudományának művelői még deresre húznának..
Igen, most üt vissza a "nemes" szándék. Lehet, hogy fájdalmas és népszerűtlen megoldás, de ismét nagyon szigorú követelményeket kellene állítani a felvételizők elé. Kevesebbet, és csak a legjobbakat felvenni. Biztos, hogy meglódulna az igyekezet... (Ezt azok után mondom, hogy negyvenegynéhány éve én is kiestem a rostán - teljesen jogosan, mert nem értem el a kellő szintet.) A sok állástalan diplomásnak fel lehetne ajánlani az átképzést valamilyen hiányszakmára - lehet, hogy sokuk magától is ráérzett a megoldásra. Fel sem tudom sorolni, hány ismerősöm van, aki homlokegyenest más területen helyezkedett el, mint amit az egyetemen tanult. De akkor minek töltött el ott öt évet?
Kedves Sándor, sajnos az ismeretségi körömben minden példa a borúlátó véleményedet igazolja. A közel 70%-os felvételi arány tényleg sok - de vajon az élen járó 12% tudását össze lehet-e mérni a 20-30-40 év előttiekével?
Az igényesebbje - tisztelet a mindenkori kivételnek - messze elkerüli a szakmunkásképzőt. Inkább megszerzi a magasabb végzettséget - azzal még mindig lehet villanyt szerelni, házat építeni... vagy külföldön dolgozni. Csak sokba kerül az államnak.
Az egyetem, főiskola felkészülés egy életpályára. Sokan viszont időtöltésnek, szórakozásnak tekintik, hiszen olyan jó kinyújtani a gyerekkort! 8-10 év alatt - hála a jelenlegi rendszernek - talán be is fejezik a tanulmányaikat. (Azért nem szeretnék olyan orvoshoz kerülni, aki fizetősön, 12 év alatt, kettes eredménnyel diplomázott... remélem, nincs is ilyen.)
Egyetértek Boros Magdival: tényleg szükség van ennyi diplomásra? Hiszen bizonyos területeken gond az elhelyezkedés - mégis ontják őket az egyetemek.
Üdvözöljük az
Erdélyi magyarok a világban közösségében!
PayPal segítségével
átutalással
nemzetközi átutalással
IBAN számlaszámunk:
HU62 1070 0488 6631 7874 5110 0005
SWIFT/BIC: CIBHHUHB
Az adományozás adómentes.
© 2024 Created by erdelyimagyarok.com. Működteti:
Kattints az EMKA blogra, az Erdélyi Magyarokért Közhasznú Alapítvány hivatalos blogjára!
Friss hírek és képes beszámolók akciónkról, aktuális eseményeinkről, leírások az általunk szervezett eseményekről és sok-sok egyéb érdekesség.
A hozzászóláshoz tagja kell hogy legyen a Erdélyi magyarok a világban –nak.
Csatlakozzon a(z) Erdélyi magyarok a világban hálózathoz