"Azért vagyunk a világon, hogy valahol otthon legyünk benne!"
Kattints az EMKA blogra, az Erdélyi Magyarokért Közhasznú Alapítvány hivatalos blogjára!
Friss hírek és képes beszámolók akciónkról, aktuális eseményeinkről, leírások az általunk szervezett eseményekről és sok-sok egyéb érdekesség.
Az anyag
Két középkorú tanítónő beszélget. A magánélet után – pedagógusbetegség - az iskolára, majd a tanítványokra fordul a szó. Már nálunk is hígul a gyerekanyag - mondja egyikük, egy elismerten elit iskolában tanító, mire a másik, a közeli kisvárosban okító így kontráz: A mi gyermekanyagunk meg egyre „színesebb”!
Ez már több mint kettő!
Használata burjánzik mint a gyom, ragad mint a nyavalya, s már észre sem vesszük, írjuk, olvassuk, mondjuk, hallgatjuk nap mint nap, például: az állomáson (Kettő darab menettértit kérek…), egy jelentésben (Kettőezer-ötben ünnepeltük Csokonai halálának kettőszázadik évfordulóját.), programajánlóban (Kettőezer-tizenkettő évben…), vizsgán (Krisztus harminckettő éves korában…), s sugározza egy rádió „a szavak erejével” (Legközelebb tizenkettő órakor mondunk híreket).
Már a postáskisasszony is kiigazít, merthogy szerinte a blankettára így kell írni: 2210.-, azaz Kettőezer-kettőszáztíz forint, nehogy valaki hétnek vagy négynek olvassa azt a fránya kettest!
Pedig a kettő csak a szó végén 'kettő' - magában vagy toldalékolva -, szószerkezetben, szóösszetételben a ,két’ hangalak használata helyes és magyaros.
Közbeszélők, írástudók! Jussunk már egyről a kettőre, s így használjuk!
Szólj hozzá !
Kedves Gabriella! Néhai szeretett tanító nénim szerint a pénzösszeget azért írjuk így pl. a befizetési csekkre, mert sokaknak olvashatatlan a folyóírása, ennélfogva a "két" és a "hét" számnevek könnyen összetéveszthetők. A hamisítási lehetőségekről nem is beszélve (írott "k" és "h")... Én ötven éve ebben a hitben élek... Valószínűleg Magyarországon sem helyes ez az alak, de a postások így szoktattak minket...
Ha van a közelben egy nyelvész, kérem szóljon hozzá, én is kíváncsi lettem, mi az igazság...
Kedves Ozsváth Sándor!
Köszönöm válaszát, nagyon örülök ennek!
Üdvözlettel:
Nagy Miklós
Kedves Nagy Miklós László!
Előadásaimat ismét el lehet érni az eredeti közléshelyen (kerecsen.tv)!
A jobb oldali "tartalomjegyzékben" rá kell kattintani a nevemre, s időrendben - egy kivételével - megtekinthetők. Köszönöm megtisztelő figyelmét!
Én úgy tudom, ha pénz összeget írunk szöveggel, akkor a "kettő" a helyes. Mármint itt Magyarországon.
Kedves Sándor!
Nagyon örülök, hogy ez a dolog nem csak engem zavar!
Jó, hogy közzétette véleményét!
Üdvözlettel:
Nagy Miklós
U.i. Előadásai - a Kerecsen Tv-beliek - nem kerültek elő?
Köszönöm a gyors választ! Csak homályos emlékeim voltak a vitáról, és bevallom, még a vetélkedő személyekre se emlékeztem. Sajnálom, hogy nem a nyelvileg helyes változat győzött...
Ez a nyelvi "mérkőzés" Vitray Tamás és Szepesi György között zajlott, emlékezetem szerint a '70-es évek második felében. Vitray a nyelvileg egyébként helyes nullát szorgalmazta, de győzött a Szepesi által oly gyakran használt, s időközben megszokottá vált null!
Hasonló vitát váltott ki, hogy ha a meccs végeredménye 0:0, azt hogy kell mondani?
Null-null vagy nulla-nulla? Nem emlékszem a "győztes" véleményre...
A "gyerekanyag" szó tényleg szép karriert futott be az elmúlt évtizedekben. Már nem is hadakozunk ellene, annyira helyesnek érezzük...
A "kettő" használatát pedig biztosan a postáskisasszonyok erőltetik...
Üdvözöljük az
Erdélyi magyarok a világban közösségében!
PayPal segítségével
átutalással
nemzetközi átutalással
IBAN számlaszámunk:
HU62 1070 0488 6631 7874 5110 0005
SWIFT/BIC: CIBHHUHB
Az adományozás adómentes.
© 2024 Created by erdelyimagyarok.com. Működteti:
Kattints az EMKA blogra, az Erdélyi Magyarokért Közhasznú Alapítvány hivatalos blogjára!
Friss hírek és képes beszámolók akciónkról, aktuális eseményeinkről, leírások az általunk szervezett eseményekről és sok-sok egyéb érdekesség.
A hozzászóláshoz tagja kell hogy legyen a Erdélyi magyarok a világban –nak.
Csatlakozzon a(z) Erdélyi magyarok a világban hálózathoz