"Azért vagyunk a világon, hogy valahol otthon legyünk benne!"
Kattints az EMKA blogra, az Erdélyi Magyarokért Közhasznú Alapítvány hivatalos blogjára!
Friss hírek és képes beszámolók akciónkról, aktuális eseményeinkről, leírások az általunk szervezett eseményekről és sok-sok egyéb érdekesség.
A hatvanas években gyakran dúdolta atyánkfia a Gül baba című operett híres betétdalát, ott túl a rácson egy más világ van, meg hogy ott túl a rácson van a mennyország. Persze, ez akkoriban nála a vasfüggönyön túli világot jelentette, melyről csupán hallomásból tudott, meg ha „külföldet” hallgatott a család, s halkan megbeszélték a friss híreket - így csipegetett magának tiltott morzsákat arról a titokzatos, Lajtán túli világról. Idős, még a régi időkből való gimnáziumi tanárai is gyakran meséltek ’45 előtti utazásaikról, hogy milyen is volt Münchent, Párizst vagy Rómát látni, sétálni a Szajna-parton meg fényképezni az Örök Várost. E fotókat aztán irodalom, történelem meg művészettörténet órán episzkóppal ki is vetítették, ezalatt réges-régi bakelitlemezekről 20-as, 30-as évekbeli muzsika szólt, vagy németül, franciául, olaszul szavaltak el egy-egy híres költeményt… Ilyenkor, ha atyánkfia behunyta a szemét, szinte érezte a sült gesztenye illatát a Palace Pigalle-on vagy a Tirrén-tenger fuvallatát a genovai kikötőben. Vágyott látni ezt a világot!
Aztán ifjú felnőttként, a hetvenes évek közepén, amint valamivel szabadabb szellők kezdtek fújdogálni, néhány barátjával rögtön bele is vágott. Az útlevélkérelemhez szükséges igazolásokat jó előre összegyűjtötték, az illetékes szervek – miután mindent ellenőriztek s rendben találtak – pár hétre rá már engedélyezték is a kiutazást. Végre nyugati útlevélhez jutottak! Már csak a vízumokat kellett beszerezni, követségről-követségre járva, meg a Magyar Nemzeti Bank 70 dolláros valutakeretét némi ügyeskedéssel a duplájára hizlalni, s már mehettek is. Egy Zsigulival meg egy Skodával vágtak neki a harminc napra engedélyezett útnak (a kocsikat persze jól megpakolták konzervvel meg tartós hazaival, hogy erre se költsenek), s mindenféle térképpel meg útikönyvvel felszerelkezve, nem csekély izgalommal lépték át Hegyeshalomnál a határt. Odaát kiadták a jelszót: Enni és aludni otthon is tudunk! Ennek szellemében aztán napi 17-18 órát utaztak meg műélveztek, szinte habzsolva mindent arról a „terülj-terülj asztalkám!”-ról, melytől eddig megfosztotta őket a kényszerű, vasfüggöny mögötti lét. Pár nap Ausztriában, pár nap Svájcban (itt atyánkfiát maradásra csábította egy zürichi színházrendező, de hiába), majd kereken húsz nap Itália kék ege alatt! Miután a Lago Maggiore mentén leereszkedtek az olasz csizmára, egészen a Ligur-tengerig szaladtak. A „nagy nekirugaszkodás” előtt, pihenésképpen eltöltöttek itt pár gondtalan napot, Deiva Marinán fürdőzve meg helyi kulináris élvezetekben elmerülve, aztán irány Pisa, Róma, a Vatikán, majd Firenze, San Marino, Ravenna és Velence – hogy csak a nagyobb állomáshelyeket említsük! Szinte rájuk szakadt az ókor, a középkor, a reneszánsz és a barokk összes itáliai csodája, elvarázsolta őket a toszkán táj, világháborús családtörténeteket idézte a Piave völgye, s mindig mindenütt előtolakodott emlékeikből egy-egy vers vagy dal, no meg a Romeo és Júlia. Velence volt a desszert e lucullusi lakomán…
„Jugón” keresztül, Trieszttől Pulán át Fiuméig körbeutózva az Isztriai félszigetet, Zágráb érintésével a harmincadik napon tértek a haza. Szombat este volt, atyánkfia csak bezuhant az ágyba - végre kipihenheti magát! Délelőtt arra ébredt, hogy már nemcsak csöngetnek, de dörömbölnek is az ajtaján. A munkahelyéről küldtek érte. Harminchét órát aludt egyhúztomban.
(Megjelent az Evangélikus Élet 2013. évi 24. számában)
Szólj hozzá !
Olyannyira nagy dolog volt átlépni a határt, hogy mi áttelepedésünk előtt a Túl az Óperencián-t énekeltük és vágtuk földhöz a pezsgős poharunkat utolsó Szilveszter hajnalán. Azóta biza rá kellett jönnünk, hogy mégsem itt van az a hely...hej!
Bécsben sétáltunk minap, (Zilahon maradt bátyámékkal, akik családi eseményre érkeztek hozzánk) semmi feszültség nélkül léptük át a régi határ helyét és érzékeltük az óriás különbséget, különbségeket... az országok között.
Nem tudom, ki hogy van vele, de nekem még ma is összerándul a gyomrom, ha Ártándnál vagy Nyírábránynál át kell lépnem a magyar-román határt! Hogy miért nem éreztem ezt soha Hegyeshalomnál vagy Letenyénél...
Az első nagy utazásunkat '80-ban tettük vonattal(!) Párizsba, két hétre való konzervvel, kislábossal, vízforralóval - és feketén beszerzett valutával felszerelkezve... Egy panzióban laktunk a belvárosban. Alig ettünk valamit, de végiglátogattuk a Párizs környéki kastélyokat és egész nap a városban kóboroltunk. Ajándék az otthoniaknak: természetesen ami elérhető volt számunkra - szappanok, dezodorok...
(Ma már kényelmesebb nyaralási formát választanék, de akkor nagy élmény volt!)
Valóban nem volt könnyű átjutni a " rácson "! Az én kérelmemet valutagazdálkodási okokra hivatkozva utasította el az akkori "Nemzeti Bank"....
Üdvözöljük az
Erdélyi magyarok a világban közösségében!
PayPal segítségével
átutalással
nemzetközi átutalással
IBAN számlaszámunk:
HU62 1070 0488 6631 7874 5110 0005
SWIFT/BIC: CIBHHUHB
Az adományozás adómentes.
© 2024 Created by erdelyimagyarok.com. Működteti:
Kattints az EMKA blogra, az Erdélyi Magyarokért Közhasznú Alapítvány hivatalos blogjára!
Friss hírek és képes beszámolók akciónkról, aktuális eseményeinkről, leírások az általunk szervezett eseményekről és sok-sok egyéb érdekesség.
A hozzászóláshoz tagja kell hogy legyen a Erdélyi magyarok a világban –nak.
Csatlakozzon a(z) Erdélyi magyarok a világban hálózathoz