"Azért vagyunk a világon, hogy valahol otthon legyünk benne!"
Kattints az EMKA blogra, az Erdélyi Magyarokért Közhasznú Alapítvány hivatalos blogjára!
Friss hírek és képes beszámolók akciónkról, aktuális eseményeinkről, leírások az általunk szervezett eseményekről és sok-sok egyéb érdekesség.
Napjainkban, sajnos egyre több erdélyi településeken kezdenek feledésbe merülni a húsvéti népszokások. Vannak falvak, ahol már a locsolás sem divat, annyira elkényelmesedtek az emberek. A hölgyek pedig könnyebbnek találják, hogy süteményezés, tojásfestés helyett húsvét hétfőjén bezárják a kaput, vagy elutazzanak. Székelykálban még élő húsvéti szokás a fenyőágkészítés, s locsolni is járnak a legények, de 70-80 évvel ezelőtti hajnalozás és a teltházas húsvéti bálok már csak az idősebbek emlékeiben élnek. A régi húsvéti szokásokról a 94 éves Fábián Emma néni mesélt nekünk.
- A húsvétot lázas készülődés előzte meg a háború előtti években is. Igyekeztünk úgy beosztani a munkát, hogy nagypénteken már csak piros tojást keljen festeni. Nagytakarítással kezdtük a hetet, a férfiak pedig a malomba mentek búzát őrölni. Aztán kezdetét vette a sütés-főzés, mert ez is hozzátartozott a húsvéti ünnepkörhöz. A kalácsot, kenyeret sütőkemencébe sütöttük, a sütemények „lerben” készültek. Édesanyám szívesen sütötte a diós rácsos tésztát, amit én is hamar megtanultam, aztán száraz, sós sütemények rendszerint kerültek az asztalra, mert a férfiak szívesen fogyasztották pálinka vagy bor után. Krémeseket is sütöttünk, de ebből inkább csak a család fogyasztott, a locsolók nem igazán kedvelték az édes süteményt. A húsvéti ételek közül a bárányhús volt a legnépszerűbb Székelykálban. Első napján tyúkhúslevest ettünk sóba főttel, paradicsomszósszal. Másodnapján báránysültet fogyasztottunk saláta krumplival, harmadnapján a megmaradt bárányhúsra tojást ütöttünk, s versengő salátával tálaltuk. Az alkoholt mértékkel fogyasztották a férfiak, ritka volt a részeg ember.
Húsvéti hajnalozás
A legények színes szalagokkal és piros tojással díszítették a bokrétákat, amelyek fenyő oldalágból készültek. A háború előtt, húsvét szombatján éjjel a legények hajnalozni jártak. A fiatalok zenészt fogadtak (általában harmonikást), aki zeneszóval kísérte őket. A „hajnalozó menet” egy meghatározott útvonalon hangos énekszóval, és zenei kísérettel járta be a település utcáit. A lányos házak elé érve hangos énekszóval köszöntötték, és keltették föl a lányt, aki már „készült”, és várta a látogatókat. A hajnalozókat pénzzel és itallal kínálták, volt velük egy megbízott, aki a pénzt kezelte. Aki reggelig kitartott és kísérte a hajnalozókat, az nem kellett belépőt fizessen a húsvéti bálba. A húsvéti bálra a fiatalok mindig színdarabot tanultak be. Benedek Csilla tanítónő több mint 25 évig foglalkozott a fiatalsággal, csíszolta tehetségüket. A főbíró abban az időben Káli Nagy Árpád volt, aki mindenben támogatta a tanítónő munkáját. A bálba a leányok rendszerint az anyjukkal mentek, a kísérőket gardimamáknak nevezték. A bálterem a régi kocsma épülete volt, ahová később kultúrotthont építettek. Mindig nagyon sokan eljöttek a bálba, fontos esemény volt a fiatalok számára.
Már a 30-as években is kölnivel locsoltak
Húsvétban minden rendes család délelőtt a templomba ment. Másodnapján 11 és 12 óra között a locsolás is szünetelt, mert a leányok a templomban voltak, szüleikkel együtt. A falu régen nagyon összetartott, az emberek megadták egymásnak a tiszteletet. A rangbeli különbséget elismerték, társaságban tudtak viselkedni, az ősöktől örökölt szokásokat igyekeztek megőrizni. Locsolni a legények kisebb csoportokban jártak, s verset mondtak. Kevesen fogadták el az italt, mert nagy szégyennek számított, ha valaki leitta magát. Szappanos vízzel csak a cigányok öntöztek, a magyar legények kölnivízzel locsoltak. Kálban nem öntözték hideg vízzel a kútnál lányokat, mint egyes falvakban. A bokrétásoknak külön fizetség járt, de csak a gyerekeknek. Piros tojást, pénzt és zsebkendőt kaptak a lánytól. Kapulopás, pelyvázás lánykoromban nem volt, később jött be divatba, ma is előfordul, de ez már nem nevezhető szép szokásnak. Amikor valakinek bosszúságot okozol az ünnepen, az nem helyes dolog.
Lejegyezte: Berekméri Edmond
Szólj hozzá !
Köszönjük Emma néninek és aki őt meghallgatta s ide leírta...
Üdvözöljük az
Erdélyi magyarok a világban közösségében!
PayPal segítségével
átutalással
nemzetközi átutalással
IBAN számlaszámunk:
HU62 1070 0488 6631 7874 5110 0005
SWIFT/BIC: CIBHHUHB
Az adományozás adómentes.
© 2024 Created by erdelyimagyarok.com. Működteti:
Kattints az EMKA blogra, az Erdélyi Magyarokért Közhasznú Alapítvány hivatalos blogjára!
Friss hírek és képes beszámolók akciónkról, aktuális eseményeinkről, leírások az általunk szervezett eseményekről és sok-sok egyéb érdekesség.
A hozzászóláshoz tagja kell hogy legyen a Erdélyi magyarok a világban –nak.
Csatlakozzon a(z) Erdélyi magyarok a világban hálózathoz