"Azért vagyunk a világon, hogy valahol otthon legyünk benne!"
Kattints az EMKA blogra, az Erdélyi Magyarokért Közhasznú Alapítvány hivatalos blogjára!
Friss hírek és képes beszámolók akciónkról, aktuális eseményeinkről, leírások az általunk szervezett eseményekről és sok-sok egyéb érdekesség.
Ahogy közeledünk a reformáció félezer éves évfordulójához, egyre több tanácskozás, konferencia, újságcikk, értekezés és könyv tárgyalja történelmi jelentőségét. A különböző felekezetek és szakterületek legjobbjaikat állítják csatasorba, s méltán, hiszen 1517 az európai kereszténység történetének talán az 1054-es egyházszakadást követő legkatartikusabb eseménye volt. De a művelődés történetében is jelentős fordulatot, mondhatni forradalmi változásokat hozott. Könyvnyi terjedelemben lehetne minderről írni, most csupán a protestáns iskolarendszer létrehozásának jelentőségét szeretném méltatni.
A reformáció egyik legnagyobb teljesítménye az új típusú iskoláztatás megteremtése volt, melynek minden fokán, pár évtized leforgása alatt, bevezették az anyanyelvi oktatást, s széles néprétegek számára tették lehetővé a művelődést. Egyfajta tömegigény kielégítéséről beszélhetünk, szemben az előző századok elitizmusával. A középkor különböző szintű lokális iskolái (szerzetesi, plébániai, székesegyházi), később egyetemei egy viszonylag szűk réteg számára elérhető, latin nyelvű oktatási szisztémája helyett a reformáció regionális oktatási struktúrát hozott létre. A nagy protestáns központokban – hogy csak a hazai református példákat idézzem – valamennyi fokozat megtalálható volt, egymásra épülve, az elemitől a főiskolai szintig (Pápa, Patak, Debrecen, Enyed). A kisebb régiók kollégiumaiban (például Mezőtúr, Csurgó, Zilah, Székelyudvarhely) csak az alsó két fok volt elérhető, a falusi eklézsiákban pedig az elemi. E rendszer aztán kitűnően működött, kisebb-nagyobb változtatásokkal egészen az I. világháborúig! A legeldugottabb település jó eszű gyermeke is (mondjuk egy Apáca nevezetű falu Csere Janikája) továbbtanulhatott a legközelebbi kollégiumban, s - rendszerint stipendiummal - eljuthatott akár Nyugat-Európa legnevesebb protestáns egyetemeire is. Onnan hazajőve (korszerű ismeretetekkel felszerelve, több nyelven is beszélve) lehetett aztán valamelyik hazai kollégium professzora, többnyire az alma materé. A „csak” lelkészként, jogászként vagy tanítóként végzettek, ha megválasztották őket (ez a demokratikus hagyomány is protestáns örökségünk!), szolgálhattak a régió bármely településén, s lettek a nemzet napszámosai, lánglelkű papjai, népben-nemzetben gondolkodó politikusai.
De ehhez, a fentebb már említett tömegigényhez, mindenki számára hozzáférhetővé kellett tenni a korabeli legfontosabb információhordozót, a könyvet. Johannes Gutenberg mester találmánya a reformáció első évtizediben nyert igazán értelmet, s csinált - mai szóval élve - szédületes karriert. A protestáns kollégiumok mindenütt könyvtárakat hoztak létre, legtöbbször az ott végzett tehetős diákok adományaiból vagy a peregrinusiok „köteles példányaiból”, s nyomdákat működtettek az anyanyelvű szent iratok, meg tankönyvek, szakkönyvek sokszorosítására. (E stratégiai ágazat nélkül nem jöhetett volna létre az idén 425 éves Vizsolyi Biblia sem!) A nyomdatechnika tette lehetővé továbbá a sokszorosított grafikai műfajok elterjedését meg a térképészet nagyívű fejlődését is.
Reformátor eleink az értékteremtés és értékmentés mesterei voltak – van mit tanulni tőlük ötszáz év múltán is!
(Kissé rövidített változata megjelent a Magyar Hírlap 2015. október 31-i számában.)
Üdvözöljük az
Erdélyi magyarok a világban közösségében!
PayPal segítségével
átutalással
nemzetközi átutalással
IBAN számlaszámunk:
HU62 1070 0488 6631 7874 5110 0005
SWIFT/BIC: CIBHHUHB
Az adományozás adómentes.
© 2024 Created by erdelyimagyarok.com. Működteti:
Kattints az EMKA blogra, az Erdélyi Magyarokért Közhasznú Alapítvány hivatalos blogjára!
Friss hírek és képes beszámolók akciónkról, aktuális eseményeinkről, leírások az általunk szervezett eseményekről és sok-sok egyéb érdekesség.
A hozzászóláshoz tagja kell hogy legyen a Erdélyi magyarok a világban –nak.
Csatlakozzon a(z) Erdélyi magyarok a világban hálózathoz