Minap, meséli egyik polgármester ismerősöm, hogy egyik „magyar” tanácsosa (az ellenzék soraiból) feljelentette, amiért gyűlés után egy szűkebb társaságban azt találta mondani, hogy nem támogatja települése „romanizálását”. Magyarán, arról van szó, hogy bizonyos külterületeket nem hajlandó átminősíteni beépíthető belterületekké, mivel a potenciális vásárlók valószínűleg nem magyarok lesznek. Nyilván, ettől az érintett telektulajdonosok meglehetősen ingerültek lettek, mígnem az ellenzéki magyar párt helyi vezére a hatóságoknál tett panaszt, megspékelve azzal az adalék információval, hogy a polgármester nyilvánosan, több fül hallatára kijelentette: nem akarja szaporítani a románok számát a községben. Persze, a hatóságok nyomban ki is hallgatták, és erre a kijelentésre is azonnal rákérdeztek (vajon akkor is ezt tették volna, ha cigányokról vagy magyarokról van szó?!). Nos, a szóban forgó polgármester nem kertelt túl sokat, hanem vállalta és meg is ismételte kijelentését. Egyelőre, idáig „fejlődött” a történet.
Nem mindennapi történet! Több kérdést is felvet.
A közigazgatási részével nem foglalkozok, hiszen ez helyspecifikus, tulajdonképpen csak az illető település lakóit érinti, hogy milyen ütemben és milyen kiterjedésben akarják fejleszteni falujukat. Szokatlan, de elfogadható, hogy egy település nem akar terjeszkedni, területileg nőni. Szokatlan, de az is elfogadható, hogy egy település vezető grémiuma nem akarja átminősíteni a kültelki mezőgazdasági területeket – sem lakás-, sem üzemek építése érdekében. Tegyük fel, hogy valamilyen megfontolás alapján úgy döntenek, hogy meg akarják őrizni még az építkezésre előnyös fekvésű földjeiket is mezőgazdasági területeknek! Végül is, szívük joga...
Az viszont, kérdés, hogy a nyíltan vállalt kifogás mennyire partiképes. Véleményem szerint, még ha párhuzamos példák tucatjait is lehetne felhozni igazolásként, vagy felmentésként, mégiscsak, azt gondolom, hogy ez egy nagyon konzervatív megközelítés, amit nehezen lehet a XXI. század Európájában lenyelni. Igaz, a franciaországi cigány közösségek kitoloncolása után, nehéz egyértelműen „európai szellemről” beszélni. Ezen a sokat vitatott példán felháborodva, a polgármester szinte joggal kérdezhetné: ha Sarkozynek szabad a cigányokat kiutasítani, a cigányokon megkülönböztetett bánásmódot alkalmazni, akkor miért ne lenne szabad egy erdélyi községben is úgy dönteni, hogy egy nagy, hagyományosan magyar közösségben nem akarják szaporítani a románok számarányát. Miért ne lehetne azt mondani: nézzétek, kedves románok, ez egy olyan nagy magyar község, ahol nem éreznétek jól magatokat, hiszen itt mindenki magyarul beszél (még a tanácsülésen is), a falunapok alkalmával is csak a magyar kultúrára helyezzük a hangsúlyt, a település spirituális hagyományai is egyértelműen magyar ízűek – nem lenne jó itt nektek, menjetek valamelyik szomszédos román községbe, ott építsetek, és ott szüljetek gyerekeket az utókornak. Mondom, a francia hatóságok gondolkodásának kontextusában, nyugodtan fel lehetne vetni ilyen kérdést, hiszen ők is kiutasították a román cigányokat, dacára annak, hogy állítólag már nincs Franciaország vagy Románia, hanem csak egy közös Európa van – valahol papíron, egy asztalfiókban... Az említett, nagy nemzetközi port felverő történet igazolja a legjobban, hogy mennyire nem igaz ez az utópia.
Akár az általam említett ügy kapcsán is, végre tisztázni kellene az etnikumok, az etnikai közösségek kérdését! Hiába seperjük szőnyeg alá, úgy is van román-, magyar-, vagy cigány kérdés – vagy éppen török, marokkói, baszk, dél-tiroli, stb. Én, alapvetően liberális szemléletű vagyok – annyira, hogy ez esetben is azt mondom: nem jó korlátozni az emberek mozgási lehetőségeit, vagy diszkriminálni nemzetiségi hovatartozás miatt. De vagyok annyira toleráns is, hogy el tudom fogadni, ha egy közösség/település foggal-körömmel ragaszkodik identitásához, ami sajátosan és hagyományosan magyar. Sőt, ha figyelembe vesszük a közelmúlt úgynevezett „hagymakupolás” térhódítását, és a sok történelmi aberrációt, akkor még érthető is a kapukat záró óvatoskodás.
Egy szó, mint száz – az említett eset, véleményem szerint elsősorban arra jó, hogy őszintén és kertelés nélkül szembenézzünk ezekkel a kérdésekkel! Nézzünk szembe, még akkor is, ha előre borítékolható, hogy sehogy sem lehet összhangba hozni az európai liberalizmust a nemzetiségi identitásféltő konzervativizmussal.
Persze, ennek a történetnek van egy másik oldala is: az ellenzéki magyar (aki, egyébként egy olyan párt tagja, melynek doktrínája alaposan szélsőséges nacionalista!), bepanaszolja politikai ellenfelét a román hatóságoknál, tudva, hogy ez egy olyan téma, amire minden bizonnyal könyörtelenül fognak ráharapni. Egyelőre még nem látom az incidens nyomát a sajtóban..., de ettől még létezik. A magyar-magyar vetélkedés ismét a románok terítékére került, mégpedig úgy, hogy mi terítettük az asztalt. Szánalmas eset, szánalmas nép.
A hozzászóláshoz tagja kell hogy legyen a Erdélyi magyarok a világban –nak.
Csatlakozzon a(z) Erdélyi magyarok a világban hálózathoz