"Azért vagyunk a világon, hogy valahol otthon legyünk benne!"
Kattints az EMKA blogra, az Erdélyi Magyarokért Közhasznú Alapítvány hivatalos blogjára!
Friss hírek és képes beszámolók akciónkról, aktuális eseményeinkről, leírások az általunk szervezett eseményekről és sok-sok egyéb érdekesség.
Gondolatok a magyar kultúra napján - a keleti végekről
Cseke, január 22. 1823. A Himnusz születésnapja. Ferenc tekintetes, ahogyan a kis szatmári faluban atyafiai tisztelték, ekkor fejezte be nemzeti imádságunkat. A Kölcsey Társasság kezdeményezésére 1989 óta e nap a magyar kultúra napja. Azóta minden évben, a január 22-ét megelőző vasárnap, ökumenikus istentisztelet keretében tartanak ünnepi megemlékezést Csekében, a hazai és a határainkon túli magyarság jeles képviselői.
Bár a naptár nem így jelöli, számunkra, a magyar kultúra szerelmesi számára ez a nap piros betűs ünnep, mert Kölcsey a mi költőnk, itt született s itt élt a keleti végeken: Közép-Szolnok vármegyében meg Biharban, Szatmárban. Itt lett naggyá, ide vonult vissza a világ zajaitól, és teste is e földben pihen.
„A haza minden előtt!”. Pozsonyban, 1833. június 14-én vetette papírra e mára szállóigévé vált sort. Az akkori haza fizikai valójában 192o óta már nem létezik, szétdarabolta a trianoni önkény, elszakítva tőlünk Kölcsey életének legfontosabb helyszíneit. Szülőfaluja, Sződemeter, ma Romániához tartozik (Sauca), szülőháza ortodox paplak; ugyancsak odakanyarították a térképrajzoló kezek Nagykárolyt (Carei) is, politikusi karrierjének első színterét, a szatmári megyeházával egyetemben. A reformkori küzdelmek legfőbb fóruma, ahol népéért-nemzetéért oly sokszor szónokolt, a pozsonyi diéta épülete ma Szlovákia fővárosában (Bratislava) idegenkedik, mint ahogyan újdonsült északi szomszédunknál keresendő kedves pihenőhelye Lasztóc (Lascovce) is - gyakran időzött itt Szemere Pál társaságában (1817-ben pl. egy egész hónapot töltött a községben). Bús düledékű Huszt vára és Beregszász – az utolsó postakocsi-állomás, ahová levélért-újságért Csekéről beszekerezett – jelenleg éppen Ukrajnáé (Chust és Beregove néven), de tulajdonolta már Csehszlovákia és Szovjetunió is. Köpcsény, ahol a diétára igyekvő Kölcsey utoljára (vagy hazafelé először) lovat váltott, ma Ausztriában található (Kittsee). Legutolsó hazaútján, 1835. február 9-én egészen idáig kísérték a vele rokonszenvező és mellette tüntető országgyűlési ifjak. (E szavakkal búcsúzott az országos rendektől: „Jelszavaink valának: haza és haladás.”) S mit hagytak meg nekünk Trianonban Kölcsey egykori hazájából? Álmosdot, Debrecent, Pestet, Pécelt, Csekét.
A fentebb sorolt emlékhelyekhez ma öt országba kell elzarándokolnunk, s rossz esetben négy másik nyelven kell érdeklődnünk, hogy igazítanának már útba…
A magyar kultúra napja nem véletlenül esik egybe a Himnusz születésnapjával. E mű összetartozásunk egyik legfontosabb jelképe, mert bárhol is mondjuk vagy énekeljük a világban, mindnyájan a Hazára gondolunk, érte imádkozunk. Kölcsey ódája ma éppen százkilencven éves! Nem pattogó harci induló, nem éltet császárt vagy királyt, nem szólít fegyverbe, és nem hirdet véres bosszút. A mi himnuszunk fohász, a Magyarok Istenéhez. Ebben különbözünk minden más nemzettől!
(Megjelent a Polgár Portálon, 2013. január 21-én)
Szólj hozzá !
Köszönöm a méltató sorokat, de az érdem kizárólag Kölcseyé!
Szívet,lelket melengető írás! Tárgyilagos, a múltból a jelenbe ível.Büszkék lehetünk Kölcseyre,a Himnuszunkra!
Méltó megemlékezés Kölcseyről, a Himnuszról nekünk erdélyieknek és nem erdélyieknek egyaránt.
Tisztelet és köszönet Ozsváth Sándornak.Gratulálok!
Köszönjük...
Méltó megemlékezés nemzeti imádságunk születéséről! " Öt hazában, egy lélekkel " - a cím is elgondolkodtató és útbaigazító!
Üdvözöljük az
Erdélyi magyarok a világban közösségében!
PayPal segítségével
átutalással
nemzetközi átutalással
IBAN számlaszámunk:
HU62 1070 0488 6631 7874 5110 0005
SWIFT/BIC: CIBHHUHB
Az adományozás adómentes.
© 2024 Created by erdelyimagyarok.com. Működteti:
Kattints az EMKA blogra, az Erdélyi Magyarokért Közhasznú Alapítvány hivatalos blogjára!
Friss hírek és képes beszámolók akciónkról, aktuális eseményeinkről, leírások az általunk szervezett eseményekről és sok-sok egyéb érdekesség.
A hozzászóláshoz tagja kell hogy legyen a Erdélyi magyarok a világban –nak.
Csatlakozzon a(z) Erdélyi magyarok a világban hálózathoz