"Azért vagyunk a világon, hogy valahol otthon legyünk benne!"
Kattints az EMKA blogra, az Erdélyi Magyarokért Közhasznú Alapítvány hivatalos blogjára!
Friss hírek és képes beszámolók akciónkról, aktuális eseményeinkről, leírások az általunk szervezett eseményekről és sok-sok egyéb érdekesség.
Tréfacsinálók
Olyan tízéves forma lehetett, mikor nagyapja rákos hegyi kertjében bandázva kicsiny fém tárgyat leltek. Sokfelé volt ilyen akkoriban, alig két éve tették le a fegyvert a nagy háború után. Kicsit piszkálták, kicsit dobálták, a kölyök állatok szertelenségével, az már csak véletlen volt, hogy az ő kezében robbant. Később azt mondta az orvos, szerencsés, hogy csak az egyik lábát szakította le bokában és a fél keze fejét. Megtréfálta az élet, mondogatta az anyja, így lett rokkant 1920 nyarán, alig tizenöt évesen.
Hogy a lelkében micsoda deformációt okozott a visszafordíthatatlan, azt a világ elöl jól rejtette. Csendesebb lett, figyelőbb, de személyiségének egy része megmaradt olyan tréfamesternek, mint amilyennek megismerték. Ő volt, aki higanyt csempészett a házmester felmosó vödrébe, mumifikálódott egeret a közeli plébánia imapadjába, de senki nem bántotta. Egy nyomorékot?
Férfivá érése idején a két utcával odébb üzemelő nyilvánosház egy szőke primadonnája segített rajta, igaz, a madám kifejezett kérésére, mert irtózott a sebeitől. Onnantól csak szőkét szeretett, és később a lányok is szívesen fogadták, mert kedves volt, előzékeny és bőkezű. Tréfacsináló kedve töretlen, néha a kedvenc szeretője párnája alá kis ajándékot rejtett, csatot, masnit, olcsó parfümöt vagy épp döglött denevért.
Családtalan maradt és később, mikor 1940-ben behívták a házmestert, beköltözött annak üresen maradt lakásába, hivatalosan is elfoglalva pozícióját.
Szőke volt, búza szőke az az asszony is, aki az év őszén beköltözött férjével az első emelet hatba. Kis, fakó bajszos tanárember volt az ura, csendes, udvarias természet, az asszony meg merő arany lobogás, Tündér Ilona lehetett ilyen a mesékben. Amerre szoknyája lobbant kamasz fiúk éjszakáit keserítette, pohos vénemberek néztek kigyúlt szemmel utána és ő az egészből semmit nem értett. Úgy volt szép, hogy nem tehetett róla, csak ment muzsikás lépteivel és szépsége beleivódott az emberekbe, mint a lassan ölő méreg. Kis kalap szalonjában, ha néha létrára mászott, a vevők kiküldték férjeiket. Üde volt, roppanós és kívánatos. De nem kacér. Az urát szerelemmel szerette, világuk zárt volt és kerek, egymás létezésében tökéletesen feloldódtak. Éjszakánként lázas reményekkel ölelték egymást, ám csúnyán megtréfálta őket az élet, mert gyermekük nem fogant.
Aztán eljött a nap, mikor a kis tanár a frontra távozott. Onnantól az asszony csak a leveleknek élt. S milyen öröm volt a sánta házmesternek, ha titkos ideálja bekopogott hozzá a posta után érdeklődve. Eleinte mindig átadta, a tanár úr szorgalmas levélíró volt, s a front állásától függően két-háromhetente érkeztek levelei szálkás, határozott betűivel. Később tréfának indult, tetszett neki, hogy játszadozhat az asszony érzelmeivel, kis sánta angyalnak képzelte magát, ki megörvendezteti vagy elbúsítja hívét, levéllel vagy a nélkül.
Lassan mindennapos vendég lett az asszony a kis házmesterlakásban, halk kopogtatás után szótlan, reménytelen mosolya az ajtóban mindig meghatotta. Ilyenkor elöntötte a féltékenység, a szánalom és a vágy furcsa elegye, s már attól is izgalomba jött, ha közelgő lépteit meghallotta.
Egyik este nem bírta tovább, ma levele jött, invitálta be kiszáradt torokkal és váratlan indulattal az ágyra szorította, ép kezével mellén babrált, falábával szorosan combjai közé furakodva arcát mámorosan merítette nyaka illatába. Az döbbenten és undorodva védekezett, majd erejét megfeszítve kiszabadította magát és feltépve az ajtót, kirohant.
Az asszony onnantól leveleit a postára kérte kézbesíteni, kis vödrében egyedül cipelte a szenet és a fát a pincéből, nem kérve és nem fogadva el segítséget senkitől, bezárkózott szépségének elefántcsonttornyába.
Azon a napon, mikor a front elérte a házat, már harmadnapja kuporgott ötödmagával a szenespincében, s igazán nem értette mi történik, mikor feltépve az ajtót a sánta házmester jelent meg. Zsena, mondta az idegen arcvonású, részeg katonáknak, és rá mutatott.
Azzal sem vesződtek, hogy kirángassák, ott, a szénkupac tövében gázolt át rajta akárhány mongol katona.
Másnap még visszajöttek, keresték, belokuraja zsena, mondták, de addigra öntudatlanul hevert a szomszéd patikus kamrájában. Két hétig lábadozott, s amint lábra állt, első dolga volt arany haját egy üvegcseréppel tövig metélni. Kicsit megbolondult, szánták a szomszédok, de aztán majdnem minden jóra fordult, mert nemsoká a kis tanár is hazakeveredett. Ősz lett, mire valahogy elcsitultak a kedélyek, ám egy reggel hiába kereste az ura.
Már nem élt, mikor rátaláltak. A szenespincében, egy szénkupac tetején kuporgott, lábainál egy véráztatta rongyban egy mongol csecsemő nyöszörgött.
Szólj hozzá !
Hááát... tíz perc döbbent csend után valahogy csak sikerül leírni: tökéletes írás.
Gratulálok.
Igazan szep munka,irjal sokat nekunk,mindegy hogy mit csak irjal....koszonjuk,az idod is hogy rank forditod.
Üdvözöljük az
Erdélyi magyarok a világban közösségében!
PayPal segítségével
átutalással
nemzetközi átutalással
IBAN számlaszámunk:
HU62 1070 0488 6631 7874 5110 0005
SWIFT/BIC: CIBHHUHB
Az adományozás adómentes.
© 2024 Created by erdelyimagyarok.com. Működteti:
Kattints az EMKA blogra, az Erdélyi Magyarokért Közhasznú Alapítvány hivatalos blogjára!
Friss hírek és képes beszámolók akciónkról, aktuális eseményeinkről, leírások az általunk szervezett eseményekről és sok-sok egyéb érdekesség.
A hozzászóláshoz tagja kell hogy legyen a Erdélyi magyarok a világban –nak.
Csatlakozzon a(z) Erdélyi magyarok a világban hálózathoz