"Azért vagyunk a világon, hogy valahol otthon legyünk benne!"
Kattints az EMKA blogra, az Erdélyi Magyarokért Közhasznú Alapítvány hivatalos blogjára!
Friss hírek és képes beszámolók akciónkról, aktuális eseményeinkről, leírások az általunk szervezett eseményekről és sok-sok egyéb érdekesség.
Máramarosban született Hosszúfaluban, 1904-ben, hétgyermekes családban, apja a Teleki család hosszúfalui uradalmának udvarbírója, megbízható ember. Innen, messzi földről került a falunkba, szolgálni a patikába.
Ott ismerkedett meg a későbbi férje urával, Sándorral a nagyapámmal, aki fél kezére nyomorék volt, de áldott jó ember. Tízévesen törte el a karját, szánkózás közben, és a bába rosszul tette sínbe. Így forrott össze a karja, a jobbik, örökre derékszögbe gémberedve, de azért serényen dolgozott vele, ácsmester lett, nyolc gyermek apja.
Volt ebben a nyomorékságban valami öröm is, nem vitték el a háborúba és megmenekült a frogságtól is, de nem a nyomorúságtól, ami addig s azután is a nyakába szakadt, korán meghalt. Nagyanyám egyedül maradt a nyolc gyermekkel, szerencsére addigra már négy kiszállva.
Ahogy meghalt nagyapám, családja rögtön kikerült a harangozó házból, mert férfi kézre is szükség volt a szolgálathoz, s erre az özvegyasszonynak erejéből már nem futotta. Következő évben szervezték a termelő szövetkezetet, ahová mindenki jószántából kellett belépjen, nappal. Azért nappal, mert aki nappal nem lépett be, annak éjszaka megverték az ablakát, hogy: „nem árt magának, ha holnap belép”.
Hát nagyanyámat nem kelett bíztatni, ő jelentkezett már az első héten. Tél eleje volt akkor, közeledett a szenteste, amikor a bizottság elé állt a községházán:
– Na, mi az Zsuzsika néni, jött beiratkozni?
– Jöttem, mert hívtak. Nem lehet az olyan rossz.
– Adja csak ide a papirjait, ide a listára felvesszük, aztán a végleges választ megadjuk nemsokára...
Azzal, mint aki jól végezte dolgát Zsuzsika néni hazament. Tapasztani kellett a kis vályog házban, hogy rend és tisztaság legyen az ünnepekre. Segítettek a lányok. Eljegyzésre is készültek, az ötödik gyermekét kérték férjhez, Szentlászlóra. Úgy volt, hogy Karácsony vasárnapra esik, s a vőlegényre menendő, Géza, szombat délután tud jönni a szüleivel, itt alusznak, s aztán megülik az ünnepi ebéddel együtt a kézfogót is.
Lázas készülődésben volt az özvegyasszony és három lánya, a fia meg miután felvágta a fát, felöltözött, hogy ő elmegy udvarolni. Már indult ki a házból, amikor az utcaajtón lép be Mitruj, a községháza szolgája. Azon a héten több helyen is hallszott, hogy éjszaka verések voltak. Civil ruhás csendőrök „léptették” be a parasztokat a „kolektív”-be, így télvíz idején.
Az elvtársak ünnep szombatján is dolgoztak, mert akkorra már sor volt az iratkozó bizottság előtt, s azt hiszem Karácsony napján is dolgoztak volna, ha az nem esik abban az évben éppen vasárnapra. Hát így álltak, amikor közli Mitruj, hogy Zsuzsika néni azonnal jöjjön le a „Szfát”-hoz, a bizottság elejébe.
Mit volt mit tenni, lemosta hát a kezét, levetette a kötényét, felöltötte az utcai viselő bekecsét, a keszkenyőt a fején megigazította, s azzal ment is, mert a „tüstént”, az tüstént!
– Jó napot – hagyta el az „adjon Isten”-t Zsuzsika néni – itt vagyok, mert hivattak!
– Hát a bizottság végig nézte a maga papirjait és elutasította a beiratkozási kérvényét. Nem léphet be a termelőszövetkezetbe.
– Ugyan bizony miért nem, ha megkérdezhetem? – fordult Zsuzsika néni a jelen levő párttitkár elvtárshoz.
– Hát az nagyon egyszerű. Magának nincs földje csak tizenöt ár, meg egy négy áras szőlője. Ezeket a földeket majd máshol mérjük ki magának, mert a földje beleesik a közösre tervezett parcellába. Ha felvesszük, akkor rögtön ki kell utaljunk magának harminc ár kertet, a termelőszövetkezet szabályzata szerint, mert ennyi minden szövetkezeti tagnak jár magánhasználatra.
– Van nekem két munkás kezem, s megdolgozom érte...
– Az a baj hogy kettő van, mert ahhoz, hogy felvegyük ebben a korban azért mégis négy kéne. Az a baj, hogy maga özvegyasszony, ötvennyolc éves, s két év múlva esedékes a nyugdíjba vonulása, több kár ez a szövetkezetnek, mint haszon.
Így lett nagyanyám kulák, mert a kicsi földparcelláját ott mérték ki egy félre eső tagba, ahol csak a gazda embereknek mérték a harminc árakat. Szerencsére a gazdagabb birtokosok beálltak a termelőszövetkezet traktorállomására gépészeknek, így megúszták a verést és a felesleges zaklatást, miután beadták: a cséplőgépjüket, szkerüket, ökreiket, teheneiket, lovaikat, traktoraikat, ekéiket, vetőgépjeiket és többholdas földjeiket, mert ugye a szövetkezetnek nem lehetett csak több haszon mint kár.
Zsuzsika néni hazament, kiházasíttatta a még megmaradt négy gyermekét és Isten segedelmével a kicsi parcellából eléldegélt még egy darabig. Túlélte három évvel a termelőszövetkezetet, édesapám pedig, a kis négyáras szőlőből a Mezőség egyik legfinomabb borát készítette, több mint húsz éven keresztül, édesanyja utáni jussaként a négy áras szőlőcskéből.
Borából még „Barackvirág” – Florin Piersic és Szélles Anna is ivott, amikor a Kolozsi sósfürőn a László vendéglőfönök vendégei voltak. Azóta sokszor elgondolkoztam rajta, hogy ha a Zsuzsika néni földje vagy a kora a belépéshez elég lett volna, édesapám s utánna én soha borosgazdák nem lettünk volna...
Bíró Ernő – Kolozsvár – 2014. december 24.
Üdvözöljük az
Erdélyi magyarok a világban közösségében!
PayPal segítségével
átutalással
nemzetközi átutalással
IBAN számlaszámunk:
HU62 1070 0488 6631 7874 5110 0005
SWIFT/BIC: CIBHHUHB
Az adományozás adómentes.
© 2024 Created by erdelyimagyarok.com. Működteti:
Kattints az EMKA blogra, az Erdélyi Magyarokért Közhasznú Alapítvány hivatalos blogjára!
Friss hírek és képes beszámolók akciónkról, aktuális eseményeinkről, leírások az általunk szervezett eseményekről és sok-sok egyéb érdekesség.
A hozzászóláshoz tagja kell hogy legyen a Erdélyi magyarok a világban –nak.
Csatlakozzon a(z) Erdélyi magyarok a világban hálózathoz