Kattints az EMKA blogra, az Erdélyi Magyarokért Közhasznú Alapítvány hivatalos blogjára!

Friss hírek és képes beszámolók akciónkról, aktuális eseményeinkről, leírások az általunk szervezett eseményekről és sok-sok egyéb érdekesség.

Azért hoztam létre ezt a témát, hogy osszuk meg egymás tapasztalatait gombászás ügyben. Remélem, az alkalmi- vagy kezdő gombászok mellett, öreg gombászok is csatlakoznak, és kialakul majd egy olyan nagy tapasztalattal rendelkező kör, amely bármikor tud segíteni, ha kérdésed lenne. Ha pedig gombát találsz és bizonytalan vagy, fényképezd le és tedd fel ide. Az a jó, ha részletgazdag a kép és jól látszik a kalap, a lemezek, a tönk és a tönk alsó (gyökeres) része.

Aki ismeri, nem árt, ha zárójelbe a gomba latin nevét is beírja, mert ez segít az interneten a bővebb infók keresésében, ugyanis a magyar nevek tájegységenként nagyon változatosak lehetnek egy-egy gombafajra.

Azt viszont ne feledd: csak akkor egyél szabadban szedett gombát, ha 100%-ban biztos vagy abban, hogy ehető, vagy, ha gombaszakértő megvizsgálta.

Szóval jöhetnek ide gombás receptek, vicces történetek, régi vagy új fényképek gombákról, tulajdonképpen minden ami gomba.

Megtekintések: 6587

Válaszoljon erre

Válasz erre a beszélgetésre

A kérdezett gomba Geastrum triplex, magyarul hármas csillaggomba. Kesernyés íze, gyakorlatilag emészthetetlensége miatt a nem ehető gombák közé sorolják, okkal.
Hátha, mert ez jó is lenne egy kiesett szaki helyett, de én is csillaggombának nézem, csak a fajtáját kéne felismernem, de ahhoz analfabétadeltaéta vagyok, de éljen Gáll Feri!!! Tvisztelettel.....!!!
A harmadik pleurotus, laska gomba. Az első nekem is gyűrűs tuskónak tűnik,amikor nagyon fiatal.A középsőhöz nem merek hozzászólni...
a gyűrüs tuskó, főleg ha fiatal, egy picit pettyes is kellene legyen
Csak a harmadikat ismerem, apró bimbós pöfeteg. késő ősszel jelenik meg ilyen nagy számban, ettem is kis dinsztelt hagymával,tojással rántottának, tisztítás után csak kettőbe vágtam, be a dinsztelt hagymába és sózva ,borsózva, felvert tojást rá, kitűnő vacsora...
sziasztok! én a Hargitán élek, van egy lovastanyám. a kertemben (7,5 hektár) sokféle gomba terem. de a közelemben még több. eddig 80 egynéhány ehető gombát ettem, amit max. tiz km körzetben szedtem.a gombak meg(fel)ismerését volt apósomtól tanultam. ahányszor elindulok gombászni, annyiszor vonom le a következtetést, hogy a nagytöbbség nem ismeri a gombákat. a legizletesebb gombák mindig ott maradnak leszedetlen, vagy felrúgva.ezért mindig találok olyan gombát, aminek örvendek amikor leszedem is és meg eszem is.
őlük.
A második három képen látható:
1. Barna csoportos pereszke. Sajnos, a lemezek nem láthatók, emiatt csak tipp értékű a megállapítás, viszont biztos, hogy nem gyűrűs tuskógomba.
2. Nem ismerem, a tőkegombák valamelyike.
3. Késői laskagomba, két változatban. Ami a színt , vagy a méretet illeti, a laskagomba többféle lehet, de annyira jellegzetes, hogy mérgező gombával nem téveszthető össze.
Az első három képen látható:
1. Csiperke, vagy kerti, vagy karbolszagú. Az illat dönti el, eszerint ehető, vagy nem.
2. Nem ismerem. Talán csípős szürke pereszke, de nem biztos.
3. Csoportos pöfeteg. Nem látszanak bimbósnak, csak egyszerű gömböcskék. Incze Évának igaza van, finom étel készíthető belőlük.
Köszönöm, a kiigazítást, tudtam, hogy ettem és finom és hogy pöfeteg, valóban nem is bimbók, csak olyan apró virágporhoz hasonló morzsák voltak rajta.Örvendek, hogy hogy van valaki ,aki útba igazit.Most már tudom - csoportos- köszönöm!
Felteszek vagy két képet, feltételezem, hogy kénvirág gomba.Mind téli fülőkét próbáltam keresni de még nem találkoztam vele, hordtam magammal a gombahatározókat de semmi eredmény.Ezeket fényképeztem..

jAE2*LDQjaNPVrRk2**1GeCanQO3tmqwY/Kenviraggombak11.jpg?width=721" alt=""/>

Incze Éva képein valóban kénvirággombák láthatók, mégpedig a vöröses változatból, ami a többi kénvirágáombákhoz hasonlóan nem ehető. Téli fülőkét ajánlatos vízpartok közelében főleg fűzfák tövénél keresni. Akácosok öreg tuskóinál is gyakori, de kertekben, parkokban is találhatunk diófák, gesztenyefák alján.
Krempels László legutóbbi első képén szép a sárga kénvirággomba, de természetesen nem ehető, a másik kettőn téli fülőkét láthatunk, ezt ilyen időtájt, habár általában vékonyhúsú, nem nagy gomba, mégis kedveljük.

Köszönöm szépen a hozzászólást és tájékoztatást..

RSS

Hogyan segíthetsz?

PayPal segítségével

adományozok itt

átutalással

Számlaszámunk:
10700488-66317874-51100005
(CIB Bank Zrt.)

nemzetközi átutalással
IBAN számlaszámunk:
HU62 1070 0488 6631 7874 5110 0005
SWIFT/BIC: CIBHHUHB

Az adományozás adómentes.


Önkéntes munkával

Jelentkezz és írj az alapitvany@erdelyimagyarok.com email címre!

© 2024   Created by erdelyimagyarok.com.   Működteti:

Bannerek  |  Jelentse észrevételét  |  Használati feltételek