Kattints az EMKA blogra, az Erdélyi Magyarokért Közhasznú Alapítvány hivatalos blogjára!

Friss hírek és képes beszámolók akciónkról, aktuális eseményeinkről, leírások az általunk szervezett eseményekről és sok-sok egyéb érdekesség.

Azért hoztam létre ezt a témát, hogy osszuk meg egymás tapasztalatait gombászás ügyben. Remélem, az alkalmi- vagy kezdő gombászok mellett, öreg gombászok is csatlakoznak, és kialakul majd egy olyan nagy tapasztalattal rendelkező kör, amely bármikor tud segíteni, ha kérdésed lenne. Ha pedig gombát találsz és bizonytalan vagy, fényképezd le és tedd fel ide. Az a jó, ha részletgazdag a kép és jól látszik a kalap, a lemezek, a tönk és a tönk alsó (gyökeres) része.

Aki ismeri, nem árt, ha zárójelbe a gomba latin nevét is beírja, mert ez segít az interneten a bővebb infók keresésében, ugyanis a magyar nevek tájegységenként nagyon változatosak lehetnek egy-egy gombafajra.

Azt viszont ne feledd: csak akkor egyél szabadban szedett gombát, ha 100%-ban biztos vagy abban, hogy ehető, vagy, ha gombaszakértő megvizsgálta.

Szóval jöhetnek ide gombás receptek, vicces történetek, régi vagy új fényképek gombákról, tulajdonképpen minden ami gomba.

Megtekintések: 6587

Válaszoljon erre

Válasz erre a beszélgetésre

Köszi szépen. Ügyi vagy, szép gombákat találtál. :-)
Hát ebből tanultam, ekkora hasonlóságot....úgy látszik még nem találkoztam világító tölcsérgombával... viszont rengeteg rókagombát szedtem az idén szeptemberben is ...köszönöm. néha megrágom , ízlelem és kiköpöm, ami gyanús...a világítónak nincs e jellegzetes íze, illata? Nem e kisebb termetű a rókánál?

Hat ez csodalatos, milyen reg vagytam egy ilyen osszehasonlito kepre, egymas mellett a ket gomba. Most sajnalom igazan, hogy elment tolunk Kalman Csaba....

A Gyilkos galóca és a Kékhátú/Dióízű galambgomba


A hétvégi gombászáson elég sok gyilkos galócát találtam. Sajnos minden évben előfordul néhány halálos gombamérgezés, ezért gondoltam felteszek két nagyon tanulságos képet. Hogy miért tanulságod? Azért, mert jelen esetben a gyilkos galóca és az ahhoz hasonló színű galambgomba egymás mellett nőtt. Vannak hanyag gombászok, akik találnak egy halom kékhátú/dióízű/fűzold galambgombát és egymás után szedik bele a kosárba, anélkül, hogy mindegyik gombának az alapjellemzőire vetnének egy-egy pillantást.

Tehát a lényeg: minden erdei gombát a tönk alján kell levágni, és kétszer kell megvizsgálni, egyszer szedéskor, egyszer pedig otthon, egyenként.

Az alábbi képen balra két gyilkos galóca-, jobbra pedig egy kékhátú galambgomba látható. (A "kékhátú" jelző senkit ne tévesszen meg, a kék-zöld-barna szinárnyalatokban pompázhat, tehát nagyon változatos.)


Az alábbi kép pedig már bepillantást enged a "szoknya" alá, itt rejtőzik a lényeg. :-)
Balra a gyilkos galócának:
- lelógó gallérja van (habár a szeles eső valamelyest lemoshatja)
- a tönkön megfigyelhető a kígyóbőr mintázat, de nem mindig látszik tisztán
- a képen nem látszik, de a faleveleket félresodorva, a tönk alján láthatóvá válna a bocskor
- kissé nyers krumplira emlékeztető és/vagy enyhén édeskés illata van

Csaba főgombász! A "piros" kékhátu gonbát nem szedtem le, csak fotóztam. Jól tettem

-e? Annyi pitonka( tinóru, vargánya, hiriba, medvegomba) volt, hogy a kékhátú, zöldhátú galambgombát (galambicát) nem is szedtük össze, mert nem fért a kosarunkba.
Jól tettétek biza, a piros színű galambgombák között több hánytató is van, ez a példány meg amúgyis már kukacparadicsom. A legbiztosabb mód, ha a galambgombából egy zöldborsószemnyit megkóstolunk, megforgatjuk a szánkba néhány másodpercig, majd kiköpjük. Ha csíp akkor mérgező, ha nem, akkor ehető. De figyelem, ez csak a galambombákra (Russula) igaz.

Amúgy a többi gombáról is szívesen vennék jó minőségű képeket, melléírva az ízes tájjellegű neveit, amiket felsorolál, hadd gazdagodjon a fórum. :-)
Íme a vargánya, pitonka, hiriba, medvesgomba a székelyeknél, magyarán tinóru félék. Én találtam!

Még egy szép példány.

Ebben a "túlsó" erdőben, ahajt.

Na, ezek szépek, gratulálok! Mindkettő Nyári vargányának tűnik, de így nem mernék megesküdni rá.
Bronzos vargánya (Boletus aureus)

Talán a legfinomabb vargánya faj, múlt héten ezt is volt szerencsém találni. A bronzbarnára sötétedő kalap- és a vágásra nem sötétedő fehér hús annyira egyedi, hogy még véletlenül sem lehet összetéveszteni más tinóru fajjal vagy mérgezővel. Állítólag az olaszok, - főleg északon, jellemzően ezt keresik, számukra ez az "igazi" gomba.

Idefigyuzz, milyen gombásztalálkozón voltál, hümm? Látom a sorszámot a rókagomba és az ízletes vargánya mellett, Te szedted? :-)
Köszi-köszi. Nemtom eldönteni, hogy a barátod gombász vagy művész. Már csak azért, mert 3 órája töröm a fejem, hogy az a moha mi a frászt keres a gombák alatt. :-))
Nem szedte fel a keserűgombát?? A kis válogatós, hogy nem szakad rá az ég... :-))

RSS

Hogyan segíthetsz?

PayPal segítségével

adományozok itt

átutalással

Számlaszámunk:
10700488-66317874-51100005
(CIB Bank Zrt.)

nemzetközi átutalással
IBAN számlaszámunk:
HU62 1070 0488 6631 7874 5110 0005
SWIFT/BIC: CIBHHUHB

Az adományozás adómentes.


Önkéntes munkával

Jelentkezz és írj az alapitvany@erdelyimagyarok.com email címre!

© 2024   Created by erdelyimagyarok.com.   Működteti:

Bannerek  |  Jelentse észrevételét  |  Használati feltételek