"Azért vagyunk a világon, hogy valahol otthon legyünk benne!"
Kattints az EMKA blogra, az Erdélyi Magyarokért Közhasznú Alapítvány hivatalos blogjára!
Friss hírek és képes beszámolók akciónkról, aktuális eseményeinkről, leírások az általunk szervezett eseményekről és sok-sok egyéb érdekesség.
Az egyik barátom aki 1989-ben elhatározta : nem jön vissza Romániába,marad Magyarországon,közzé tett néhány példányt a Jóbarátok számaiból.A régi példányokat megviselte az idő,de emlék marad az 1970-es évek Aranykorszakából.Az 1989 után született fiataloknak is hasznos lehet,mert betekintést ad a szüleik életébe. Az utált diktátor Ceauşescu rendszerében milyen volt az élet?Nehéz.A Ceauşescu házaspárt kellett imádni kicsiknek és nagyoknak.Akik nem bírták elviselni,azok elmentek az országból ha tudtak.Nem szeretném dramatizálni a helyzetet,de mi akik akkor éltünk ismerjük jól az Aranykorszakot.Epoca de Aur 1989-ben végleg eltűnt,de sokat lehet tanulni belőle.A lényeg: többet ne legyen hasonló ...Bővebb információ Ceauşescuról a hu.wikipedia.org-on
Milyen ifjúsági magazin volt a Jóbarát?A RKP-PCR egyik propaganda eszköze volt.Első vagy második oldalon Ceauşescu házaspár volt látható és ők voltak a mi szüleink,akik neveltek.A Jóbarát szerkesztői megpróbálták kijátszani a párt vigyázó és őrködő szemeit a Szekut.Javukra legyen mondva színvonalas és érdekes magazint hoztak létre,ha leszámítjuk az első két oldalt.Mi olvasható a Jóbarátról a Wikipédián?
Jóbarát Alcíme szerint "Irodalmi és tudományos folyóirat az ifjúság számára". Megjelent Kolozsvárt1925. szeptember 15. és 1940. június 15. között július és augusztus kivételével minden hónap 15-én P. Olasz PéterszatmáriÚj Nemzedék c. füzeteinek folytatásaként.
Milyen volt az 1970-es években a Jóbarát?
A lapot tudománytörténeti sorozata s a tanulás módját népszerűsítő rovata hasznos iskolai segédeszközzé emelte, e rovatban jelentek meg többek közt Török Árpád pedagógiai módszertani cikkei. Népszerű irodalmi anyagát házi szerzői, Bajor Andor és Méhes György szolgáltatták, az írással próbálkozók rovatát sokáig Majtényi Erik vezette; a folytatásos írások közül emlékezetes Dehel Gábor ifjúsági történetsorozata és Beke Györgyképregénye a törökverő Kinizsi Pálról. Bár a színes képanyag a Cutezătorii kliséinek átvétele, eredeti művészi illusztrációkkal is találkozunk, így Deák Ferenc, Cseh Gusztáv, Hadai G. Klárarajzaival; kiemelkedett Szervátiusz TiborKalevala-sorozata az 1970-es évek elején.
Jelentős szerepet vállalt a Pionír az ifjúság honismeretének, a szülőföldhöz és anyanyelvhez való kötődésének ápolásában. Éveken át (1969–80) folyt hasábjain a tantárgyolimpia, mely az iskolában szerzett ismeretek helyszíni alkalmazására, napi használatára nevelt, s országos hírnévre emelkedtek néprajzi, nyelvészeti, irodalmi, természettudományi gyűjtőversenyei. 1970-ben egy népviseletvarró pályázata (Zsuzsi és Andris baba felöltöztetése) eredményeként Szentimrei Judit szakirányítása alatt Románia minden magyarok lakta táját felölelő népviselet-gyűjtemény állt össze; anyaga a Kézdivásárhelyi Városi Múzeumban kapott elhelyezést (babamúzeum).
1971-ben a "Síppal-dobbal" elnevezésű pályázaton dr. Kós Károly és Faragó Józsefnéprajzi szakirányításával gyermekjátékszereket gyűjtöttek vagy rekonstruáltak a versenyzők. 1972-ben zajlott le Szabó Attila szakirányításával az "Ezerjófű" című gyógynövényismereti pályázat, amelyre 4950 herbáriumi lap érkezett be; a gyűjteménynek az Árkosi Agronómus Ház adott otthont. A sikeres gyűjtést 1975-ben a "Csodabab" című etnobotanikai verseny követte, ebben a termelt helyi babfajtákat gyűjtötték össze a Pionír olvasói.
1973-ban került sor a "Többsincs királyfi" nevezetű folklórversenyre; ezen Forró László szakirányításával helyi mondákat, meséket, dűlőneveket s más nyelvi kincseket jegyeztek le a fiatalok. 1976-ban a Pionír közmondásgyűjtő versenye zajlott le, melyhez Faragó Józsefnek a Pionírban még 1958-ban megjelent Hogyan gyűjtsünk közmondásokat? c. írását vették alapul.
Teljes cikk : hu.wikipedia.org
Nézze meg egy jellemző fotót 1970-ből a Jóbarát egyik számából.Mi az üzenete ? Soha ne legyen hasonló ...
Olvashatja a Jóbarát egyik számát 1970-ből a Jóbarát IV.évf 158.szám 1970-10-01 számát'
Lehet véleménye vagy emléke.ha szeretne több Jóbarátot olvasni,írjon a Facebook Élet a Bihari Hegyközben adminjának '
Szólj hozzá !
Kisiskolásként a Napsugár, picit nagyobbként a Jóbarát volt kötelezően előfizetendő. És mindkét lap, az első oldalak olvasásmentes átlapozása után, nekem érdekesként és tartalmasként él emlékeimben. Amit akkoriban ki lehetett hozni egy gyerek, ifjúsági folyóiratból, azt a szerzők, szerkesztők ki is hozták. Szívesen olvasgatnám a ’70-es évek lapszámait, amennyiben hozzáférhetők lennének. Az ún. ideológiai, hozsánna-oldalakat nemes egyszerűséggel el kellett felejteni, ahogyan az Ifjúmunkás esetében is, középiskolásként. A maradék tartalom igenis hasznos, érdekes volt.
Csak egy ötlet volt...
Azok a gyerekek azt sem tudják, hogy mi a Jóbarát, nemhogy példányokat láttak volna. :-)
Esetleg kérdezd meg a hétfalusi Magyar Ifjúsági Klubot: 7falusiifi@gmail.com
Ha valakinek meglennének azok a példányai, amelyekben a hétfalusi pályázati anyagok jelentek meg, hálás lennék, ha elküldené a másolatot. Évek óta keresem azt az anyagot. Honismereti pályázat volt, a címére már nem emlékszem.
Üdvözöljük az
Erdélyi magyarok a világban közösségében!
PayPal segítségével
átutalással
nemzetközi átutalással
IBAN számlaszámunk:
HU62 1070 0488 6631 7874 5110 0005
SWIFT/BIC: CIBHHUHB
Az adományozás adómentes.
© 2024 Created by erdelyimagyarok.com. Működteti:
Kattints az EMKA blogra, az Erdélyi Magyarokért Közhasznú Alapítvány hivatalos blogjára!
Friss hírek és képes beszámolók akciónkról, aktuális eseményeinkről, leírások az általunk szervezett eseményekről és sok-sok egyéb érdekesség.
A hozzászóláshoz tagja kell hogy legyen a Erdélyi magyarok a világban –nak.
Csatlakozzon a(z) Erdélyi magyarok a világban hálózathoz