"Azért vagyunk a világon, hogy valahol otthon legyünk benne!"
Kattints az EMKA blogra, az Erdélyi Magyarokért Közhasznú Alapítvány hivatalos blogjára!
Friss hírek és képes beszámolók akciónkról, aktuális eseményeinkről, leírások az általunk szervezett eseményekről és sok-sok egyéb érdekesség.
Rendhagyó megemlékezés nagy zeneszerzőnk születésének 130. évfordulóján
Kitűnő zeneszerzőnkről ma már kevesen tudják, hogy szenvedélyes beszédművelő volt. Felesége, Emma asszony olykor így feddte ezért: „Ne lőrinczézzen már annyit!”. Lőrincze tanár úr később említette is egyik nyelvművelő műsorában, hogy ő bizony megigésedett.
Idén Kodály Zoltán kettős évfordulóját ünnepeltük, ünnepeljük (130 éve, december 16-án született, és 45 éve, március 6-án hunyt el), de most kivételesen nem a Corvin-koszorús, háromszoros Kossuth-díjas nagy zeneszerzőre, népdal-gyűjtőre, tudósra és zenepedagógusra emlékezünk, hanem a beszédművelőre! Éppen hetvenöt évvel ezelőtt, 1937-ben tartotta ugyanis a Mester első nagy formátumú, rádióban is elhangzó beszédét „A magyar kiejtés romlásáról”, melyet e tárgyban még három másik követett: 1938-ban a „Vessünk gátat kiejtésünk romlásának!”, majd 1941-ben kettő is a „Jó magyar kiejtés III. versenyének tanulságairól”. (Mind a négy megtalálható az életműsorozat Visszatekintés című kötetében, mely az összegyűjtött írásokat, beszédeket, nyilatkozatokat tartalmazza.)
Kodály - egykori tanára és szakvezetője, Gombocz Zoltán nyomán haladva - hangsúlyosan foglalkozott beszédünk zenei követelményeivel. Gombocz személye és szerepe meghatározó volt ifjúkorában, hiszen ő az, aki az Eötvös Collegiumban a magyar-német szakos egyetemi hallgatót először figyelmeztette a hanglejtés sajátosságaira, s tőle tanulta azt is, hogyan lehet a hanglejtést kottával rögzíteni - emellett franciára, angolra és finnre is oktatta!
Miben látta Kodály hetvenöt évvel ezelőtt beszédünk romlásának okait?
1.Az idegen beolvadásban (e vélekedését Szekfű Gyula „A faji kérdés és a magyarság” című tanulmányára alapozta). 2. Az oktatás teljes hiányában. Mint mondta: „Végigjárhatjuk a tizenhat iskolát anélkül, hogy valaha figyelmeztetnének a hibás kiejtésre, s megmutatnák a jót. Sokan beszédhibával mennek végig az életen, holott fiatalkorukban könnyen leszokhattak volna róla.” 3. Az előzőből következően: „a fórumot ellepik a rosszul beszélők. Tehetik, mert elhalványul az érzék, nincs kritika, nincs kötelező irodalmi kiejtés. A jól beszélők sokan félreálltak, nem kis részben a pár évtizede dühöngő kontraszelekció miatt”. 4. Az idegen nyelvek térhódításában: „Mindenki, aki kénytelen foglalkozásánál vagy körülményeinél fogva idegen nyelveken olvasni és beszélni, naponta érzi, hogy nemcsak magyar nyelvérzékét, hanem kiejtését is veszélyezteti. … Mennél gyakrabban és sikeresebben állítjuk át beszélő szerveinket idegen nyelvre, annál több kárát vallja magyar kiejtésünk”. 5. A rengeteg idegenről fordított zenés színműben, operettben, kabaréban: „Az ezekben lépten-nyomon ott éktelenkedő hamis hangsúly, a nyelv természetes dallamával ellenkező dallamvonal bizonyos idő alatt kikezdi a legjobb magyar nyelvérzéket is…”
E tényezők mellett még sok egyébre (szószék, színház, gramofon, rádió) hivatkozik, melyek eredménye az a semleges, ízetlen és színtelen magyar kiejtés, mely művelt középosztályunkat jellemezte - akkor.
Első megállapítása, ami az idegen beolvadásra vonatkozik ma már kevésbé érzékelhető, a többi azonban most is helytálló, érvényes. Kodály utóbbi felsorolása (szószék, színház, gramofon, rádió) ma tovább bővíthető a filmmel, a televízióval, a videóval, a CD-vel, a musical és a pop-rock különböző műfajaival.
Kodály nyomán - a hivatkozott okok közül - most csupán az oktatás hiányával foglalkozunk, rövid helyzetelemzést is adva.
Valaha minden iskolatípusban tanítottak beszédet Magyarországon! A középkorban a septem artes liberales (hét szabad művészet) egyik alaptárgya volt a retorika, később is valamennyi protestáns és katolikus iskola művelte, déd- és nagyszüleink elemi iskolai bizonyítványai pedig azt tanúsítják, hogy számukra még kötelező tantárgy volt a Beszéd- és értelemgyakorlatok.
„A szó veszélyes fegyver, s van, aki fegyvertelen” – szól egy régi Illés-szám refrénje. Manapság bizony nagyon sok fegyvertelen ember van minálunk, pedig ebben a kommunikációra „kihegyezett” világban égetően szükségünk volna rá - elsősorban is a helyes és magyaros verbális kommunikációra. Mióta édesanyánktól elsajátítottuk a beszéd alapjait, azóta bizony nem tanuljuk, járatlanok vagyunk használatában, ezért a gyakorlott szóforgatók – fiatalos szóhasználattal élve - könnyen megvezethetnek bennünket! Ma mindössze két felsőfokú intézménytípusban tanítanak hivatásszerűen beszédet: a hittudományi egyetemeken (már ott sem mindenütt!) meg a Színművészeti Egyetem színész fő-tanszakán. Sehol másutt! Bár, ha Kodály tanár úr feltámadna, még e helyeken is jócskán találna kifogásolni valót…
Tanár szakos hallgatók, leendő jogászok, köztisztviselők, szociális munkások stb. nem részesülnek ilyen kötelező képzésben! Tanító-és óvodapedagógus-képző főiskolákon is csak egy fokkal jobb a helyzet! Itt, beszédművelés címszó alatt, általában egy félévig, heti két órában tanítják, de ez is inkább elméleti oktatás, gyakorlatra már alig, egyéni foglalkozásra-foglalkoztatásra pedig szinte egyáltalán nem jut idő. Gyakran nyelvhelyességi stúdiumokkal helyettesítik a tanárok. Hogy miért? Mert ők sem tanulták – hát honnan tudnák!?
Menjünk egy szinttel lejjebb! Középiskoláinkban a legújabb rendelkezések szerint már be lehetne vezetni a retorika tanítását. De kik tanítják, kik tanítsák? „Retorikát taníthat minden olyan középiskolai tanár, aki egy, e célra szervezett tanfolyamot sikeresen elvégzett.” Ilyen tanfolyammal még nem találkoztam, ilyen tanfolyam meghirdetését, követelményrendszerét, óra-és vizsgatervét még nem láttam - bár, az is lehet, hogy csupán figyelmetlen, vagy végzetesen tájékozatlan vagyok.
Ennyit a magyar beszédtanítás helyzetéről, ma. Még lejjebb nem mennék…
Most, amikor Kodály Zoltán születésének 135. évfordulójára emlékezünk, szomorúan állapíthatjuk meg, hogy beszédbéli állapotunk rosszabb, mint hetvenöt évvel ezelőtt volt. Sok-sok szakszerű javaslata - már akkor is, nem különben az elmúlt évtizedekben - süket fülekre talált.
Mit tettek, mit tesznek ma az általa akkor megszólítottak: A Magyar Tudományos Akadémia, a közoktatásügyi, a honvédelmi miniszter, egyetemeink, főiskoláink, egyházaink s a rádió?
A fentiekből nem nehéz kihámozni…
(Megjelent a Polgár Portálon 2012. december 14-én)
Szólj hozzá !
Igen nagy örömömre, a döntő már "nézhetőbb" volt - vizuális értelemben (lényegesen kevesebb effekt, zavaró kameramozgás stb.), a versenyzőkre koncentráltak, s nem ,a' produkcióra. Kár, hogy változatlanul nem láthattuk a közönség reakcióit! Talán majd jövőre...
Valahol azért biztosan olvassák a műsorról megjelenő kritikákat :-)
Ez azért biztató!
Ha jól értettem, jövőre is terveznek "Fölszállott a páva" vetélkedősorozatot. Az észrevételeket el kellene juttatni a megfelelő személyekhez, bízom benne, hogy megszívlelik a kritikát.
Valóban, kicsit a "show-műfaj" irányába kanyarodtak a szervezők. Nem biztos, hogy ez a közönség egyértelmű kívánsága...
Kodály nagyecsedi gyűjtőmunkáját Dancs Lajos folytatta (ma az általános iskola viseli nevét!).
Felelevenítette az ecsedi lakodalmast, színpadra állította (Budapesten óriási sikert arattak vele annak idején!), kitűnő táncosokat fedezett fel - ne feledjük a szatmári verbunk nagy része ecsedi gyűjtésből való...
A Felszállott a páva vetélkedősorozatán több együttes is kettejük gyűjtéséből merített!
Kodály Zoltán az én szülőfalumban, Nagyecseden is járt - népdalgyűjtő útja során - 1928 - ban. Tiszteletére, születésének századik évfordulóján, a Művelődési Ház falán emléktáblát helyezett el a település.
A Fölszállott a páva vetélkedősorozat döntője egy nappal Kodály 130. születésnapja előtt volt. Eszébe nem jutott senkinek, még a tiszteletreméltó zsűri tagjainak sem, hogy erről röviden megemlékezzenek! Az, hogy Sebő Ferenc (zsűrielnök) idézett pár mondatot egy '37-es Kodály írásból, az nem egyenlő a megemlékezéssel! Pedig ennél jobb alkalom nem lesz egyhamar, tudatosítani ifjúságunkban, hogy mit is köszönhet a magyarság Kodály Zoltánnak, s egyáltalán: ki volt Ő ?!
Keserűen jegyezte meg nemrég Molnár Zsolt, a debreceni "zenede" igazgatója, hogy a kodályi életmű nagy részét "elszolmizálták". Nagyon-nagyon igaza van!
Talan koromnal fogva nem talakoztam Kodaly beszedmüvelesevel.Zeni munkassaga nagyon sokaig kiserte
kiseri utamat.Ovonökent naponta forgattam zenei kiadvanyaival.Mikor zenet tanulta sokat enekeltem
zeneltem dalait.Nagyon szerettettel gondolok a nagy zeneszerzőre, népdal-gyűjtőre.
A <PSALMUS HUNGARICUS> feliratból arra következtetek, hogy Kodály Zoltán síremléke, vagy egyéb emlékműve látható képen ? Mindenesetre igazán mesteri munka. Én teljesen el vagyok ragadtatva tőle !
Minket is egykori Kodaly-tanitvanyok tanitottak a kolozsvari Zeneiskolaban, a Zeneakademian, nem gyoztuk megkoszonni a sok-sok elmenyszeru zeneelmelet-szolfezs orat Nehai Demeny Piroska, Szabo M.Klara, Jagamas Janos, Jodal Gabor kedves tanarainknak. (En ma is ezen emlekekbol elek gyakorlo zenetanarkent, a Szilagysagban.)
Valóban rendhagyó megemlékezés ez, egy zeneszerzőről, mint beszédművelőről. Igaz a mondás: a tehetség utat tör - akár több irányba is egyszerre!
Üdvözöljük az
Erdélyi magyarok a világban közösségében!
PayPal segítségével
átutalással
nemzetközi átutalással
IBAN számlaszámunk:
HU62 1070 0488 6631 7874 5110 0005
SWIFT/BIC: CIBHHUHB
Az adományozás adómentes.
© 2024 Created by erdelyimagyarok.com. Működteti:
Kattints az EMKA blogra, az Erdélyi Magyarokért Közhasznú Alapítvány hivatalos blogjára!
Friss hírek és képes beszámolók akciónkról, aktuális eseményeinkről, leírások az általunk szervezett eseményekről és sok-sok egyéb érdekesség.
A hozzászóláshoz tagja kell hogy legyen a Erdélyi magyarok a világban –nak.
Csatlakozzon a(z) Erdélyi magyarok a világban hálózathoz